نوار صوتی قتل خاشقجی

© REUTERS / Osman Orsalنوار صوتی قتل خاشقجی
نوار صوتی قتل خاشقجی - اسپوتنیک ایران
Telegram
نوار صوتی قتل خاشقجی به شش کشور ارسال شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه «حریت»، مقامات ترکیه نوار صوتی قتل جمال خاشقجی منتقد سعودی را برای کشورهای آمریکا، فرانسه،کانادا، آلمان و بریتانیا و عربستان سعودی ارسال کردند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام نمود:«این نوار برای تمام کسانی که خواهان شنیدن جریان قتل خاشقجی بودند ارسال شد. سازمان اطلاعات ترکیه هیچ چیزی را پنهان نکرده است. علاوه بر عربستان سعودی،در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، کانادا، آلمان و بریتانیا نیز این نوار را شنیدند.  محتوای این نوار یک تراژدی واقعی است. حتی افسر عربستان سعودی با شنیدن آن شوکه شد. آنطور که این افسر گفت، قاتل حتما معتاد به هروئین بوده است، زیرا فقط هروئین می تواند چنین تأثیری بر فرد داشته باشد که دست به اینگونه قتل بزند».

اسرائیل : خطر ایران برای اسرائیل مهمتر از قتل خاشقجی است - اسپوتنیک ایران
اسرائیل: خطر ایران برای اسرائیل مهمتر از قتل خاشقجی است

به گفته اردوغان، ترکیه صبورانه منتظر است تا ببیند کی عربستان سعودی این جنایت را روشن خواهد کرد. هر چند سعود المجیب دادستان کل عربستان سعودی که به ترکیه سفر کرده است مانع از بازرسی های مربوطه می شود.

خاشقجی 59 ساله که با روزنامه واشنگتن پست همکاری می‌کرد، ماه گذشته برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما هرگز از آن محل خارج نشد.

دولت عربستان سعودی مدعی است که وی در جریان یک مشاجره کشته شده است، ادعایی که اسناد منتشر شده در رسانه‌ها آن را قویاً رد می کند.

ماهر عبدالعزیز از جمله 15 عامل اطلاعاتی سعودی است که در فاصله کوتاهی پس از حضور خاشقجی، وارد کنسولگری شدند و به نظر می‌رسد در قتل او نقش داشته‌اند.

با وجود مدارک غیرقابل انکار از نقش مقام‌های عالی‌رتبه سعودی در قتل این روزنامه‌نگار، دولت آمریکا تاکنون موضع صریحی در این ارتباط اتخاذ نکرده و حاضر به محکوم کردن ریاض نشده است.

نیویورک تایمز می‌نویسد که تغییر در ترکیب کنگره امریکا و قدرت گرفتن دمکرات‌ها در انتخابات اخیر، موجب افزایش فشارها به کاخ سفید و احتمالا موضع‌گیری سختگیرانه‌تری در قبال اقدامات عربستان سعودی خواهد شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала