بن سلمان نمی تواند از قضیه خاشقجی فرار کند

© AP Photo / Alastair Grantمحمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی
محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی - اسپوتنیک ایران
Telegram
خبر پایان قتل به اطلاع بن سلمان رسانده شده بود!

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تارنمای روزنامه نیویورک تایمز، یک فایل صوتی متعلق به ماهر عبدالعزیز مطرب از مظنونان پرونده قتل جمال خاشقجی بدست آمده است که ارتباط این پرونده و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را آشکار می سازد.

مطرب پس از قتل خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی، در تماس تلفنی با فردی که گمان می‌رود از جمله دستیاران بن سلمان باشد، از او خواسته تا به رئیسش بگوید که کار انجام شد.

همسر بن سلمان ولیعهد عربستان کیست؟ +عکس - اسپوتنیک ایران
همسر بن سلمان ولیعهد عربستان کیست؟ +عکس

به نوشته نیویورک تایمز، این فایل صوتی را مقام‌های اطلاعاتی ترکیه به دست آورده‌‌ بودند و جینا هسپل رئیس آژانس مرکزی اطلاعاتی آمریکا (سیا) هم در سفر اخیر خود به ترکیه، آن را شنیده است.

با این وجود، منابع خبری این رسانه می‌گویند که آنکارا حاضر نشده اصل فایل صوتی را برای بررسی و تحلیل جداگانه آن توسط نهادهای اطلاعاتی دیگر کشورها ارائه بدهد و تنها متن مکالمه را در اختیار آن‌ها قرار داده است.

خاشقجی 59 ساله که با روزنامه واشنگتن پست همکاری می‌کرد، ماه گذشته برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما هرگز از آن محل خارج نشد.

دولت عربستان سعودی مدعی است که وی در جریان یک مشاجره کشته شده است، ادعایی که اسناد منتشر شده در رسانه‌ها آن را قویاً رد می کند.

ماهر عبدالعزیز از جمله 15 عامل اطلاعاتی سعودی است که در فاصله کوتاهی پس از حضور خاشقجی، وارد کنسولگری شدند و به نظر می‌رسد در قتل او نقش داشته‌اند.

با وجود مدارک غیرقابل انکار از نقش مقام‌های عالی‌رتبه سعودی در قتل این روزنامه‌نگار، دولت آمریکا تاکنون موضع صریحی در این ارتباط اتخاذ نکرده و حاضر به محکوم کردن ریاض نشده است.

نیویورک تایمز می‌نویسد که تغییر در ترکیب کنگره امریکا و قدرت گرفتن دمکرات‌ها در انتخابات اخیر، موجب افزایش فشارها به کاخ سفید و احتمالا موضع‌گیری سختگیرانه‌تری در قبال اقدامات عربستان سعودی خواهد شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала