چه نوری باعث کاهش فشار خون می شود؟

© AP Photo / Joseph Nairرنگ آبی و کاهش فشار خون
رنگ آبی و کاهش فشار خون - اسپوتنیک ایران
Telegram
طول موج نور مرئی هیچ ضرری ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه «نیو اطلس»، مطالعات اخیر محققان دانشگاه «ساری» انگلیس نشان می دهد نور آبی منجر به نرم شدن و افزایش انعطاف رگ های خونی و افزایش جریان خون و در مجموع باعث کاهش فشار خون می شود.

در این مطالعه محققان داوطلبان در معرض نور آبی با طول موج 450 نانومتر قرار گرفتند. این نور مشابه طول موج نور مرئی است که از خورشید دریافت می شود و هیچ ضرری ندارد.

پرورش سیفی جات بدون نور خورشید و در سردترین نقطه زمین+ عکس - اسپوتنیک ایران
پرورش سیفی جات بدون نور خورشید و در سردترین نقطه زمین+ عکس

محققان در طول آزمایش و حدود دوساعت پس از آن در هر جلسه فشار خون،‌ سختی شریان ها، اتساع رگ ها و اکسیدنیتریک پلاسمای خون را اندازه گیری کردند. نتایج نشان می دهد قرار گرفتن در معرض نور آبی اثری مشابه داروهای کاهش دهنده فشار خون دارد و فشار خون سیستولیک را حدود هشت میلیمتر جیوه کاهش می دهد.

در ادامه این مطالعه آمده است نور آبی سفتی شریان ها را کاهش و سطح اکسید نیتریک را افزایش می دهد که یک مولکول سیگنال دهنده مربوط به سلامت قلب و عروق است. محققان احتمال می دهند قرار گرفتن در معرض نور آبی سبب آزادسازی اکسید نیتریک از پوست می شود و اجازه می دهد وارد جریان خون شود. این فرآیند به نرم شدن و افزایش انعطاف رگ های خونی و افزایش جریان خون کمک می کند و در مجموع باعث کاهش فشار خون می شوند. این فناوری کاملا ایمن برای کنترل فشار خون به ویژه در سالمندان بسیار مفید است.

مطالعات قبلی به برخی از فواید نور آبی از جمله مبارزه با عفونت و کاهش استرس اشاره دارد. افزایش احتمال بروز انحطاط ماکولای مرتبط با سن و اختلال در ریتم شبانه روزی از جمله مضرات این طول موج از نور مرئی است.‌

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала