نانولوله های کربنی چینی

Telegram
از نانولوله های کربنی می توان برای ساخت آسانسور فضایی استفاده کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه چینی « scmp»، محققان چینی با استفاده از نانولوله‌های کربنی، الیافی ساختند که هر سانتی‌متر مربع از آن قادر به تحمل وزن 160 فیل است. این الیاف را می‌توان برای ساخت آسانسور فضایی مورد استفاده قرار داد.

محققان دانشگاه سینگوا الیافی از جنس نانولوله‌های کربنی ساختند که استحکام بالایی دارد و می‌تواند وزن 160 فیل را که بیش از 800 تن است، تحمل کند. این در حالی است که وزن آن تنها 1.6 گرم است. به اعتقاد وانگ چانگ‌کینگ، متخصص تحقیقات آسانسور فضایی، نتایج این پروژه دستاورد بزرگی محسوب می‌شود.

A view shows Tehran's skyline at night with the Milad tower, the sixth tallest tower in the world, Iran May 3, 2016 - اسپوتنیک ایران
ایران صادرکننده محصولات نانو به جهان است

آنچه که محققان چینی موفق به ساخت آن شدند، الیاف بسیار بلندی است که مستحکم‌تر از هر چیزی است که پیش از این ساخته شده‌است. دسته‌های نانولوله‌های کربنی حداقل 9 تا 45 برابر بیشتر از دیگر مواد است. تقاضای زیادی برای استفاده از این چنین ساختارهایی در حوزه‌های ورزشی، نظامی، فضایی و حتی آسانسور فضایی وجود دارد.

ایده‌ ساخت آسانسور فضایی شاید یک داستان علمی تخیلی باشد، اما طی دهه‌ های اخیر، دستاوردهای دانشمندان موجب شده تا این ایده به واقعیت نزدیک شود. یکی از چالش‌ های ساخت چنین آسانسوری، ارائه ماده‌ای بسیار سبک و مقاوم برای ساخت کابل است.

براساس محاسبات ناسا، چنین کابلی باید مقاومت کششی بیش از 7 گیگاپاسکال داشته باشد. در سال 2005، آژانس فضایی آمریکا رقابت جهانی برای توسعه‌ چنین موادی را مطرح کرد و جایزه‌ 2 میلیون دلاری برای آن در نظر گرفت، اما تا کنون کسی موفق به دریافت آن نشده ‌است.

وانگ از محققان آسانسور فضایی می‌گوید که سیستم انتقال این آسانسور بیش از 30 هزار کیلومتر کابل دارد که به این کابل‌ها باید ریل و پوسته محافظ را نیز اضافه کنید. این آسانسور در مجموع ساختار سنگین و پیچیده‌ای است که باید به دقت محاسبه و شبیه‌سازی شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала