تلاش خاشقجی برای اثبات عملیات شیمیایی عربستان در یمن

© AFP 2023 / MOHAMMED AL-SHAIKH / تلاش خاشقجی برای افشای عملیات شیمیایی عربستان در یمن
تلاش خاشقجی برای افشای عملیات شیمیایی عربستان در یمن - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک رسانه انگلیسی فاش کردکه روزنامه‌نگار منتقد سعودی درصدد افشای اطلاعاتی بود که نشان می‌دهد ائتلاف عربستان از تسلیحات شیمیایی در یمن استفاده کرده است.

معمای جسد جمال خاشقجی - اسپوتنیک ایران
معمای جسد جمال خاشقجی
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از Sunday Express؛ منابع نزدیک به جمال خاشقجی شب گذشته اعلام کردند که این روزنامه نگار سعودی قصد داشته جزئیاتی از استفاده تسلیحات شیمیاوی علیه یمن را افشا کند.
براساس این گزارش، منابع اطلاعاتی مستقل بریتانیا برای اولین بار سه هفته پیش از ورود جمال خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول از نقشه عربستان اطلاع داشته اند.
ردیابی مکالمات رد وبدل شده حاکی از آن است که دستوری از سوی یکی از اعضای خاندان سلطنتی برای ربودن خاشقجی و بازگرداندن وی به عربستان صادر شده بود.
البته طبق گفته این منابع اطلاعاتی، دستور فوق مستقیما از سوی بن سلمان صادر نشده و مشخص نیست که آیا او از این نقشه اطلاع داشته یا خیر.
با وجود این نقشه، در صورت افشاگری های خاشقجی، امکان اجرای سناریوهای دیگری نیز علیه وی، وجود داشت.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی که از سال 2017 در آمریکا تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست بود، روز 2 اکتبر پس از ورود به سرکنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. پس از مدتی ابهام درباره این قضیه ، رسانه های دولتی عربستان سعودی روز 20 اکتبر گزارش دادند، خاشقجی در جریان نزاع با کارکنان سرکنسولگری جان خود از دست داده است. در این رابطه 18 نفر بازداشت شده و اکنون بازجویی از آنها جریان دارد. مقامات عربستان تلاش می ورزند حقیقت را کشف کرده و همه مقصران را تحت تعقیب قضایی قرار داده و مجازات کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала