گزارش و تحلیل

استفاده از مراسم قبیله ای و جادوگری در کلاهبرداری اینترنتی

© AP Photo / Sunday Alambaاستفاده از مراسم قبیله ای و جادوگری در کلاه برداری اینترنتی
استفاده از مراسم  قبیله ای و جادوگری در کلاه برداری اینترنتی - اسپوتنیک ایران
Telegram
به موازات گسترش اینترنت در سراسر جهان از جمله کشورهای آفریقایی کلاهبرداری ها و فریب مردم در فضای مجازی نیز هر چه بیشتر می شود و تبهکاران در این کار از روش های هرچه تازه تری استفاده می کنند.

19 اکتبر سال 2018 یک مامور پلیس کشته و یک مامور پلیس دیگر در نیجریه زخمی شد. این رویداد هنگام تعقیب یکی از اعضای گروه تبهکار "یاهو بوی" (Yahoo boy) رخ داد که طی آن راننده خودروی پلیس کنترل آنرا از دست داده ، خودرو واژگون گردید و تبهکار متواری شد. به گفته شاهدان، تبهکار همچون همه کسانی که در نیجریه به تبهکاری اینترنتی می پردازند، سوار ماشین گرانقیمتی بود.

هر سال تعداد زیادی از فارغ التحصیلان جوان و با استعداد دانشگاه ها در تلاش برای خارج شدن از فقر به کلاهبرداری و فریب دادن مردم در اینترنت رو می آورند. اما وقتی کلاهبرداری با اسپریتیزم یا علم ارتباط با ارواح تلفیق می شود، یک شکل غیرعادی به خود می گیرد. تبهکاران مراسم قبیله ای برگزار کرده، پوست قربانیان خود را بریده، به آدم ربایی و در برخی از موارد به قتل رو آورده و از جادوگری برای گرفتن پول بیشتراز قربانیان خود استفاده می کنند.
گره خوردن خرافات با فناوری ها
اوت سال 2018 تایوو آکینولا، مرد 29 ساله مظنون به عضویت در باند "یاهو بوی" در شهر لاگوس قرار گذاشت برای یک گفتگوی مهم با آلیسا، مادرش در خانه دیدار کند. اندکی دیرتر این مرد جوان از یکی از خویشاوندانش خواهش کرد دستمال و یک پاکت سیگار برایش بخرد و خودش به خانه رفت. او وقتی مادرش به خانه آمد، با تخته پر از میخ به سرش کوبید.
تبهکار پس از بیهوش شدن مادرش اقدامات نامعلومی روی بدن وی انجام داده، سپس وی را که دچار خونریزی شدیدی شده بود، در خانه گذاشته و رفت. اندکی بعد خویشاوند آکینولا از مغازه برگشت و زن زخمی را غرق در خون دید. وی به پلیس و مرکز فوریت های پزشکی تلفن کرد و زن زخمی را که حالش وخیم بود به بیمارستان رساندند. آینولا در بازجویی گفت همدستانش از وی تقاضا کردند مادرش را بکشد تا با استفاده از خون و تکه های بدن این زن پول بیشتری از قربانی اینترنتی بگیرند. در آپارتمان وی بخش هایی از جمجمه انسان، یک ترکیب سیاه رنگ و همچنین فلاسک حاوی روغن و برچسب "به عقب بازگردان" پیدا کردند.
سن تبهکاران اینترنتی در نیجریه بطور متوسط بین 22 تا 29 سال است. بیشتر آنها جوانان تحصیل کرده و با سوادی هستند که با ظرایف و شگردهای اینترنت آشنایی دارند. بیش از 70% تبهکاران از خانواده های کم بضاعت هستند. آنها همچون تبهکاران اینترنتی اروپایی خیلی در برنامه نویسی، ساخت بد افزارها و فیشینگ خبره نیستند و در کلاهبرداری های خود بیشتر از روش های مهندسی اجتماعی استفاده می کنند. منظور از مهندسی اجتماعی، سوء استفاده زیرکانه از تمایل طبیعی انسان به اعتماد کردن است، که به کمک مجموعه‌ای از تکنیک‌ها، فرد را به فاش کردن اطلاعات یا انجام کارهایی خاص متقاعد می‌کنند.
تبهکارن اعتماد قربانی را به دست آورده ، اطلاعات کارت بانکی وی را به دست آورده یا با قریب از وی پول می گیرند. آنها اکثریت مطلق قربانیان خود را در وبسایت های دوست یابی پیدا می کنند. اگر قربانی سفید پوست باشد خود را سفید پوست وانمود می کنند و برای جلب اعتماد عکس های قلابی برای طرف می فرستند. آنها این عکس ها را بطور تصادفی در فیسبوک پیدا می کنند. تبهکاران بستگی به طرف، گاهی خود را مردی وانمود می کنند که همسرش به وی خیانت کرده و همه دارایی و حتی بچه هایش را از وی گرفته است. تبهکاران اغلب قربانیان خود را در بین شهروندان کشورهای غربی مخصوصاً بانوان ثروتمند یا مردان مسن انتخاب می کنند.
وقتی قربانی می خواهد به گفتگوی تلفنی با طرف بپردازد که فکر می کند دختر است، تبهکار از دختران آشنایش خواهش می کنند این کار را انجام دهند.
گاهی تبهکاران هدایای گرانقیمتی برای قربانی می فرستند تا جدی بودن مقاصد خود را ثابت کنند یا وی را از طریق تلفن با "اعضای خانواده شان " آشنا می کنند. آنها برای تقلید صدای خویشاندان از نرم افزار تقلید صدا استفاده کرده یا از آشنایان خود برای نقش بازی کردن کمک می گیرند. دیرتر آنها به قربانی می گویند به کشور دیگری رفته اند و برای این کار از سیستم تغییر کدهای تلفنی استفاده می کنند.
سپس تبهکار به قربانی می گوید در خارج از کشور خود است و برای پدر و مادر بیمارش درخواست مبلغی پول می کند که معولاً حدود هزار دلار است. این درخواست ها گاه و بیگاه تکرار می شود و هربار بهانه تازه ای برای این درخواست ها اختراع می شود و این کار تا وقتی که قربانی هیچ پولی برای دادن نداشته باشد، ادامه پیدا می کند.
آدام مایرس، نایب رئیس شرکت آمریکایی امنیت سایبری به تشکیلات مافیایی یاهو بوی ها اشاره کرده و می گوید:" وقتی به این تشکیلات وارد می شوی نام تازه ای دریافت می کنی. اعضای این تشکیلات دارای موسیقی و حتی زبان خاص خود هستند".
جوانان نیجریه ای در جستجوی موفقیت
نام "یاهو بوی" در زمان آغاز فعالیت این باند انتخاب شد که تبهکاران اینترنتی نیجریه ای از طریق سرویس پست الکترونیکی جستجوگر مشهور "یاهو" نامه های فیشینگی برای فریب کاربران ارسال می کردند.
در سال 2009 اولومینتین (Olu Maintain)، یکی از مشهورترین خوانندگان رپ نیجریه ترانه «Yahooze» را منتشر کرد که بیش از سه میلیون نفر در اینترنت کلیپ آنرا تماشا کردند. در این کلیپ خواننده که لباس شیکی بر تن دارد، داسکناس های درشت دلار را به اطراف خود پرتاب می کند، پشت فرمان خودروی گران قیمتی نشسته و با دوستانش در باشگاه های شبانه مشروب می خورد. اگرچه ارتباط اولومینتین با باند "یاهوبوی" ثابت نشده، نیجریه ای می گویند ادا و اطفارهایش شبیه یاهو بوی ها است که فخر فروختن به پولداری ، بلند صحبت کردن در خیابان ها و نشستن در پشت فرمان خودروهای گرانقیمت را که مرتب آنها را عوض می کنند، دوست دارند و مشتری همیشگی باشگاه های شبانه هستند.داشتن چنین رفتاری باعث شد آدام شاگرد دبیرستان در اوت سال 2017 به خاطر خریداری خانه شخصی و یک فروشگاه لو رفته و به اتهام عضویت در باند "یاهوبوی" دستگیر شود.

در گزارش مطالعاتی دانشگاه ایبادان نیجریه گفته می شود بسیاری از مردم به ویژه در مناطق دورافتاده این کشور به آداب و رسوم قبیله ای و جادوگری باور دارند. مثلا تاجران فکر می کنند داشتن صابون جادو شده ، فروش آنها را افزایش می دهد و سربازان به تاثیر مراسم قبیله ای در زنده ماندن آنها در هر جنگ و نبردی باور دارند. اعضای باند "یاهو بوی " در تبهکاری های اینترنتی خود از این باور مردم به خرافات سوء استفاده می کنند.
استفاده از جادوگری برای ثروت اندوزی
در نیجریه تقریباً همه کلاهبرداران اینترنتی را یاهوبوی می نامند اما کلاهبردارانی که در تبهکاری خود از روش های جادوگری و علم غیب استفاده می کنند، به "یاهوبوی پلاس" (Yahoo boy plus) معروف هستند. این حادوگران اینترنتی فقط به کلاشی از خارجیان یا ثروتمندان نیجریه اشتغال دارند. برای جادوگری موفق و گرفتن همه ثروت قربانی اغلب فقط دانستن نام واقعی او کفایت می کند اما برخی از این جادوگران از روش های دیگر از جمله بریدن دست خود هنگام گرفتن موس رایانه و قرار دادن پایشان روی لاک پشت هنگام نشستن در پشت رایانه نیزاستفاده می کنند.
رسم دیگر کلاهبرداران استفاده از زن به عنوان واسطه بین جادگر و قربانی است. تبهکاران با زنان همکار خود قرار می گذارند که آنها تا زمانی که قربانی همه پول خود را ندهد، با گرفتن رژیم غذایی لاغر شوند. یاهو بوها معتقدند موفقیت جادوگری آنها وابسته به آن است که دختر همکار آنها تا چه حدی لاغر شود. گاهی یاهوبوی ها در جادوگری خود تا آن حد به پیش می روند که همچون تایوو آکینولا تلاش می کنند مادر خود را کشته و از خون وی برای مراسم جادوگری استفاده کنند.
یکی از خطرناک ترین مراسم یاهوبوی ها مالیدن روغن یا مواد دیگر به بدن دختران و سپس برقراری رابطه جنسی با آنان است تا از این طریق انرژی آنها را بگیرند اما در نتیجه چنین کاری ممکن است دختر بیمار شده یا دچار لعنت ابدی شده و تا آخر عمرش در هیچ کاری موفق نشود. یاهوبوی ها اغلب از فاحشه ها در چنین مراسمی استفاده می کنند چون معتقدند زندگی و جان آنها خیلی ارزش ندارد.
یاهوبوی ها کلاهبرداری اینترنتی را تبهکاری نمی دانند و برخی از آنها معتقدند این اجرای عدالت در حق شهروندان کشور های غربی است که در گذشته آنها را استثمار می کردند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала