مجلس ایران خواستار برکناری شهردار تهران

© AP Photo / Vahid Salemiمجلس ایران خواستار برکناری شهردار تهران
مجلس ایران خواستار برکناری شهردار تهران - اسپوتنیک ایران
Telegram
با توجه به بازنشسته بودن شهردار تهران و قانون منع بکارگیری بازنشستگان، روز شمار کنار رفتن شهردار تهران آغاز شده است.

افشانی شهردار تهران شد - اسپوتنیک ایران
افشانی شهردار تهران شد
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، روز بیست و دوم مهر ماه جلسه‌ای با حضور نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ایران و اعضای شورای شهر تهران و همچنین سیدمحدعلی افشانی شهردار تهران در ساختمان شورای شهر تهران برگزار شد جلسه‌ای با موضوع یافتن راهی برای ابقای افشانی در شهرداری تهران. در این جلسه درباره قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و مشمول و عدم مشمول شدن شهرداران نیز بحث و تبادل نظر شد.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در این جلسه گفت: قانون جدید منع استفاده از بازنشستگان، شهرداری تهران را با بی‌ثباتی مواجه کرده است و شورای شهر از ابتدا تصمیم گرفت که از نظر حقوقی قانون را بررسی کند تا مشخص شود آیا این قانون مشمول شهردار تهران می‌شود یا نه. بعد از تحقیقات عمومی و مشورت‌های صورت‌گرفته، شورای شهر به این نتیجه رسید این قانون مشمول شهردار تهران نمی‌شود از این رو باید پیگیری شود تا شهردار تهران در پست خود باقی بماند.

وی با بیان اینکه این موضوع در شورای عالی استان‌ها نیز بررسی شد، تصریح کرد: نامه‌هایی از سوی شورای عالی استانها و شورای شهر به وزیر کشور مبنی بر اینکه شهردار تهران مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌شود، ارسال شد. البته این مسئله از سوی بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات نیز بررسی شد و نظر آنها با نظر شورای عالی استانها و شورای شهر مغایرت داشت از این رو در جلسه هم‌اندیشی تصمیم گرفته شد با دعوت از نمایندگان تهران موضوع حفظ شهردار تهران مجدداً بررسی شود.

سیدحسن رسولی که به‌نمایندگی از شورای شهر تهران مأمور بررسی بازنشستگی شهردار تهران است، ضمن ارائه توضیحاتی از وضعیت مدیریت شهری، گفت: مجمع امید در نوع خود بی‌نظیر است و باور ما بر این است که شورای شهر و شهردار تاکنون منسجم، شفاف و با سلامت کار کرده‌اند. خوشبختانه کوچکترین عدم انسجامی در شورای شهر تهران وجود ندارد و تنها نگرانی از حیث پایداری مدیریت شهری است.

محمدرضا عارف نماینده مردم تهران در مجلشس شورای اسلامی اسران در جمع‌بندی برای این دستور جلسه، گفت: فرض ما ماندگاری آقای افشانی است اما نماینده شهرداری در مجلس در این باره بسیار ضعیف عمل کرد و می‌توانست در زمان بررسی این طرح، اعلام کند که شهردار تهران قانون خاص دارد و همتراز با وزرا بوده از این رو مستثنی است.

وی با اشاره به اظهار نظر دفتر حقوقی ریاست جمهوری ایران درباره قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، گفت: باید تلاش کنیم از طریق هیئت رئیسه و با استناد به استدلالات آقای امینی اداره‌کل قوانین مجلس را متقاعد کنیم که شهردار تهران از این قانون مستثنی است، همچنین کمیته‌ای متشکل از دو نماینده از شورای شهر (سید حسن رسولی و ابراهیم امینی) و سه نماینده از نمایندگان تهران (وکیلی، حضرتی و فتحی) تشکیل شود و پیش‌نویس طرح دوفوریتی برای استثنا بودن شهردار از این قانون تهیه شود و با آقای لاریجانی رئیس مجلس تعامل شود که در صورت امکان این دوفوریت در صحن مجلس بررسی شود.

شایان ذکر است که معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری ایران نظر رسمی خود را در مورد وضعیت شهرداران در قانون جدید در قالب نامه‌ای به وزارت کشور و رونوشت آن را به مجلس ارائه کرده که بر اساس آن شهرداران از جمله شهردار تهران نیز مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند.

 

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала