آیا ایران از لیست سیاه خارج خواهد شد؟

Telegram
فاتف هیچگونه تضمینی برای خروج ایران از این لیست سیاه نمی دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، دبیر اجرایی کارگروه جهانی اقدام ویژه مالی(FATF) گفته است که هیچ تضمینی برای ایران جهت خروج از لیست سیاه این کارگروه وجود ندارد.

الحاق ایران به کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF چندی‌ست که در ایران موضوع بحث بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده است.

موافقان الحاق ایران به FATF که بیشتر شامل نمایندگان حامی دولت در مجلس و دولتمردان می‌شود، می‌گویند که با الحاق به این کارگروه ویژه اقدام مالی، ایران از لیست سیاه و کشورهای پرخطر برای سرمایه‌گذاری خارج می‌شود، اما از طرفی مخالفان آن معتقدند که اگر ایران به FATF هم بپیوندند، هیچ تضمینی برای اینکه از لیست سیاه خارج شود، وجود ندارد.

تعلیق ایران از لیست سیاه اف‌ای‌ تی‌اف تمدید شد - اسپوتنیک ایران
تعلیق ایران از لیست سیاه اف‌ای‌ تی‌اف تمدید شد

دیوید لوئیس دبیر اجرایی کارگروه جهانی اقدام ویژه مالی(FATF) گفته است که«هیچ تضمینی برای ایران وجود ندارد که با الحاق به این کارگروه از لیست سیاه خارج شود، بلکه فقط استانداردهایی برای سرمایه‌گذاری در این کشور تعیین می‌شود».

فاتف- (Financial Action Task Force) یک سازمان بین دولتی و یک گروه ویژه اقدام مالی است که به ابتکارکشورهای عضو G7 در سال 1989 تأسیس شد، این گروه موظف‌اند هر چهار ماه یک بار گزارشی را درباره ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای هدف برای کشورهای عضو اعلام کنند، در ابتدا این سازمان تنها وظیفه روند پولشویی در سطح بین‌الملل را بررسی و استانداردهایی را برای مبارزه با پولشویی تدوین می‌کرد، اما از 2001 میلادی و پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر، وظیفه بررسی بازارهای هدف به منظور سرمایه‌گذاری را از نظر وجود امکان تأمین مالی تروریسم نیز به عهده کارشناسان این سازمان قرار دادند.

این گروه ویژه اقدام مالی، در گزارش‌های سالانه‌ خود، یک «لیست سیاه» از کشور هایی که با معیار این نهاد، پرخطرترین کشورها برای سرمایه‌گذاری هستند قرارد داده بود، این لیست شامل کشورهایی است که از نظر کارشناسان این سازمان، در مبارزه جهانی علیه پولشویی و تأمین مالی تروریسم همکاری نمی‌کنند. در سال 2009 برای اولین بار، نام ایران در کنار نام پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان وارد لیست سیاه پیشنهادهای سرمایه‌گذاری (FATF) قرار گرفت، در سال‌های بعدی نیز گزارش‌ها ادامه پیدا کرد و نام ایران در رأس لیست سیاه دیده شد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала