سامانه «باور» ایران+ویدئو

© REUTERS / President.irسامانه باور ایران
سامانه باور ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
سامانه «باور-373» ایران ورتیکال لانچ است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، باور 373 یک سامانه پدافند هوایی برد بلند تماما ایرانی است که توسط متخصصان صنایع دفاعی ایران طراحی و تولید شده است.

لانچرهای پرتاب موشک این سامانه از نوع عمود پرتاب یا ورتیکال لانچ (Vertical launch) هستند اما هیچ مسئولی تاکنون این موضوع را به صورت رسمی تایید نکرده بود.

اخیرا شبهاتی پیرامون ورتیکال لانچ بودن باور 373 در فضای مجازی مطرح شده و گفته می‌شد لانچرهای این سامانه عمود پرتاب نبوده و از نوع  زاویه پرتاب هستند.

در همین رابطه، امیر علیرضا الهامی جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا ضمن تایید ورتیکال لانچ بودن سامانه موشکی باور 373 گفت:«لانچر موشک‌های این سامانه از نوع  زاویه پرتاب نبوده و عمود پرتاب یا ورتیکال لانچ هستند.

آغاز تحقیقات برای ساخت سامانه پانتسیر ایرانی - اسپوتنیک ایران
آغاز تحقیقات برای ساخت سامانه پانتسیر ایرانی

زمانی که قرار است یک سامانه پدافندهوایی در حد باور 373 که سامانه‌ای بسیار پیچیده بوده و از اجزای مختلفی تشکیل شده ساخته شود، به تست‌ها و آزمایشات مختلفی نیاز دارد که هرچه به مراحل پایانی این آزمایش‌ها نزدیک می‌شویم، این تست‌ها پیچیده تر می‌شوند.

 ما در حال طی مراحل پایانی تست‌های سامانه باور 373 هستیم و تلاش می‌کنیم این سامانه تا پایان سال عملیاتی شود».

 

ورتیکال لانچ یا پرتابگر عمودی موشک‌ها یکی از انواع لانچرهای پرتاب موشک است که در سامانه های مختلف موشکی به ویژه سامانه‌های پدافندی از آن استفاده می‌شود.

در سامانه‌های ورتیکال لانچ، موشک به دو صورت پرتاب سرد — "cold launch"و پرتاب گرم- "hot launch"  ، پرتاب می‌شود. در سامانه‌های هات لانچ مانند باور 373، موتور موشک در داخل پرتابگر، روشن می‌شود اما در سیستم‌های پرتاب سرد مانند سامانه موشکی S-300، ابتدا موشک به وسیله بوسترهای کمکی، از لانچر به بیرون پرتاب شده و پس از فاصله گرفتن موشک از لانچر، موتور اصلی موشک روشن شده و موشک روانه‌ی هدف می‌شود.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала