افزایش 111 درصدی بهای مسکن طی پنج سال گذشته در ایران

© Photo / Mosprogulkaافزایش 111 درصدی بهای مسکن طی پنج سال گذشته در ایران
افزایش 111 درصدی بهای مسکن طی پنج سال گذشته در ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
بهای مسکن در در ایران طی دوران وزارت عباس آخوندی 111.8 درصد افزایش یافته است.

طرح استیضاح وزیر راه ایران به امضا رسید - اسپوتنیک ایران
طرح استیضاح وزیر راه ایران به امضا رسید
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی ایران قیمت متوسط مسکن در مناطق 22 گانه تهران در شهریور ماه امسال نسبت به مرداد ماه بالغ بر 9.3 درصد افزایش یافته است. مقایسه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران طی شهریور امسال با شهریور ماه سال گذشته نیز حکایت از رشد 73 درصدی (به طور دقیق 73.3 درصد) دارد.

در مناطق 22 گانه تهران متوسط قیمت یک متر متربع واحد مسکونی در ماه گذشته (شهریور) 8 میلیون و 122 هزار تومان و در مرداد امسال متوسط 7 میلیون و 430 هزار تومان بود.

مطابق آمار در مردادماه سال 92 یعنی ماهی که عباس آخوندی به‌ عنوان دومین وزیر راه و شهرسازی ایران از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 3 میلیون و 834 هزار تومان و تعداد معاملات انجام شده 5550 فقره بود. در شهریور همان سال متوسط قیمت هر مترمربع با رشد 1.7 درصد نسبت به ماه پیش از آن به 3 میلیون و 899 هزار تومان رسیده بود.

از سوی دیگر در شهریور ماه امسال متوسط قیمت به 8 میلیون و 122 هزار تومان افزایش یافته است. بررسی جدیدترین قیمت مسکن با قیمت‌های زمان آمدن آخوندی به وزارت راه و شهرسازی ایران نشان از آن دارد که در بازه مردادماه 92 تا شهریور 97 نرخ‌ها 111.8 درصد افزایش یافته است.

کارشناسان مهم‌ترین دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها به خصوص طی نیمه نخست امسال در بازار مسکن ایران را تمرکز 5 ساله وزارت راه و شهرسازی این کشور بر تحریک تقاضا با استفاده از ابزار افزایش سقف وام خرید و بی توجهی به سمت عرضه و تولیدکنندگان مسکن اعلام می‌کنند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала