حمله نماینده آمریکا به موگرینی

© AP Photo / Cliff Owenحمله نماینده آمریکا به موگرینی
حمله  نماینده آمریکا به موگرینی - اسپوتنیک ایران
اشتراک
نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل اظهار داشت اقدامات فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از خودپسندی و تکبر وی ناشی می شود و وی به فکر منافع کشورهای اروپایی نیست.

به گزارش اسپوتنیک، نیکی هیلی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "فاکس نیوز" ضمن بیان این مطلب گفت:" ایران بطور دائمی در جاهایی ظاهر می شود که ناملایمات رخ می دهد و در جانب ما نایستاده است. ما تلاش می کنیم به جامعه بین المللی توضیح دهیم که تلاش برای همکاری اقتصادی با ایران فقط به تروریست ها کمک می کند و به نفع جامعه جهانی نیست".
به عقیده نماینده آمریکا، اتحادیه اروپا دارای برداشت نادرستی درباره اوضاع در رابطه با توافق هسته ای با ایران است که از خودپسندی و تکبر ناشی شده است. نیکی هیلی گفت:"موگرینی تلاش می ورزد برجام را حفظ کند چون شخصاً در حصول توافق درباره آن شرکت داشته اما در راستای منافع والای کشورهای اروپایی عمل نمی کند. این کشورها خواستار همکاری اقتصادی با ایران نبوده و شرکت های آنها از معاملات اقصادی با ایران امتناع می ورزند".
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست وزیران کشور های امضا کننده برجام در نیویورک اهمیت ایجاد مکانیزم ویژه تبادلات مالی با ایران برای دور زدن تحریم های تازه آمریکا را متذکر شد.
یادآور می شود پیشتر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته بود به خاطر تصمیم کشورهای دیگر شرکت کننده در برجام برای ایجاد یک مکانیسم ویژه تبادلات مالی با ایران برای دور زدن تحریم های تازه آمریکا،دلسرد شده و اینکار را غیر قانونی نامیده بود.

سیستم تجارت جدید برخی کشورها با ایران، مانع تحریم های آمریکا نمی شود - اسپوتنیک ایران
سیستم تجارت جدید برخی کشورها با ایران، مانع تحریم های آمریکا نمی شود

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافق تاریخی برجام با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.
هشتم ماه مه، ترامپ اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند. تحریم های نفتی ایران نیز در ماه نوامبر سال 2018 به مرحله اجرا در می آید. علاوه براین واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد. واشنگتن از همین حالا تلاش می کند از فروش نفت ایران جلوگیری کند.
ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала