روحانی: مذاکرات درباره توافق جدید هسته ای باید در تکمیل برجام باشد

© AP Photo / Iranian Presidency Officeروحانی: مذاکرات درباره توافق جدید هسته ای باید در تکمیل برجام باشد
روحانی: مذاکرات درباره توافق جدید هسته ای باید در تکمیل برجام باشد - اسپوتنیک ایران
Telegram
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت: مذاکرات در مورد توافق جدید هسته ای میان ایران و آمریکا باید در تکمیل توافقنامه موجود(برجام) باشد.

به گزارش اسپوتنیک، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در 73مین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: مذاکرات در مورد توافق جدید هسته ای میان ایران و آمریکا باید در تکمیل توافقنامه موجود(برجام) باشد.

او در ادامه افزود: مذاكرات باید بر اساس مفاد برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل باشد، نه بر مبنای نقض آن و بازگشت به گذشته.

فشار بی سابقه ترامپ بر ایران - اسپوتنیک ایران
فشار بی سابقه ترامپ بر ایران
قطعنامه 2231 شورای امنیت پس از 12 سال گفتگو در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران با اعضای گروه 5+1 در تاریخ 23 تیرماه 1394 توسط تیم مذاکره کننده از مسؤولان وزارت خارجه به ریاست وزیر امور خارجه ایران محمد جواد ظریف با گروه 5+1 منعقد گردید.

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

اولین بلوک اقدامات محدود کننده علیه ایران در بخش خودروسازی ایران و همچنین تجارت طلا و دیگر فلزات در اوایل ماه اوت بازگردانده شد.

بلوک دوم تحریم های علیه ایران مربوط به بخش انرژی ایران، معاملات مربوط به مواد خام هیدروکربنی و معاملات مربوط به بانک مرکزی ایران خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала