شرط روحانی: در صورت بازگشت ترامپ به برجام، مذاکره می کنیم

© Sputnik / Aleksey Nikolskyiروحانی: در صورت بازگشت ترامپ به برجام، مذاکره می کنیم
روحانی: در صورت بازگشت ترامپ به برجام، مذاکره می کنیم - اسپوتنیک ایران
Telegram
حسن روحانی، تلاش ترامپ در عدم فروش نفت ایران را یک اقدام بسیار خطرناک محسوب نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سخنان حسن روحانی رئیس جمهور ایران در در دیدار با نمایندگان رسانه های آمریکا در نیویورک، برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام نمود که در صورت بازگشت ترامپ به برجام، مذاکره می کنیم.

رئیس جمهور ایران حسن روحانی گفت: "ترامپ پیش از این چندین حرکت بسیار اشتباه نسبت به ایران و مردم ایران انجام داده است (با اشاره به خروج آمریکا از برجام). او بدون هیچ دلیلی تهدید می کند و در امور داخلی ما دخالت می کند. بنابراین، قبل از شروع مذاکرات  این خطاها باید اصلاح شوند".

خروج آمریکا از برجام، مهمترین دستاورد ترامپ است - اسپوتنیک ایران
خروج آمریکا از برجام، مهمترین دستاورد ترامپ است

به گفته روحانی، ایران در صورتی که طرف دیگر توافقنامه تعهدات خود را برآورده کند، به مقررات برجام پایبند خواهد ماند. او اشاره کرد که تلاش امریکا برای انکار حق فروش نفت ایران "نه تنها غیر واقعی، بلکه بسیار خطرناک می باشد."

ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد.

تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند. تحریم های نفتی ایران نیز در ماه نوامبر سال 2018 به مرحله اجرا در می آید. علاوه براین واشنگتن قصدارد اقداماتی را در برابر کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد. بقیه تحریم های آمریکا از 5 نوامبر اجرا خواهند شد.

در تاریخ 8 ماه مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و احیای تحریم ها ی این کشور علیه تهران را را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

از زمان خروج آمریکا از برجام تقریبا 100 شرکت خارجی از خاتمه فعالیت خود در ایران خبر داده اند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала