درخواست ظریف از اروپا برای جبران تحریمهای آمریکا علیه ایران

© Sputnik / Vladimir Pesnya / ورود به گالری تصاویردرخواست ظریف از اروپا برای جبران تحریمهای آمریکا علیه ایران
درخواست ظریف از اروپا برای جبران تحریمهای آمریکا علیه ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر خارجه ایران از اروپا خواست برای جبران تحریم‌های آمریکا علیه ایران اقدام کند و در غیر این صورت باید منتظر عواقب آن و واکنش ایران باشد.

چگونه می توان توافق هسته ای با ایران را حفظ کرد - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
چگونه می توان توافق هسته ای با ایران را حفظ کرد
به گزارش اسپوتنیک، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه "اشپیگل"، فشارها بر اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را افزایش داده تأکید کرد که اروپا باید اقدام کند تا تحریم‌های آمریکا را جبران کند.

وی اتحادیه اروپا را تهدید کرد که اگر بعد از خروج آمریکا از برجام همچنان به‌صورت منفعلانه به این مسئله واکنش نشان دهد باید منتظر عواقب این موضع‌گیری خود از طرف ایران باشد.

ظریف در این راستا گفت: اروپا و دیگر امضاکنندگان توافق هسته‌ای باید اقدام کنند تا تأثیرات تحریم‌های آمریکا را خنثی کنند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت که ایران اگر تعادل بده‌ وبستان‌ها در توافق هسته‌ای از بین برود واکنش نشان خواهد داد.

وی تصریح کرد: یکی از گزینه‌های ایران این است که غنی‌سازی اورانیوم را مجدداً افزایش دهیم.

ظریف از کشورهای اروپایی درخواست کرد که قوانین ممنوعه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا را اعمال کنند و شرکت‌هایی را که به‌دلیل تحریم‌های آمریکا از مناسبات تجاری با ایران خارج می‌شوند مجازات کنند.

وی اضافه کرد اروپایی‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا آماده‌اند حرف‌های خود را به عمل تبدیل کنند. این یک مسئله‌ است که آیا اروپا تسلیم امر و نهی‌های آمریکا می‌شود یا خیر.

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از مصاحبه با این هفته‌نامه آلمانی مذاکرات مستقیم با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را رد کرده گفت: هیچ مبنایی برای این گونه مذاکرات وجود ندارد. تنها در صورتی که ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران بازگردد ممکن است ما درباره این گونه مذاکرات فکر کنیم.

آمریکا در ماه می به‌صورت یکجانبه توافق اتمی با ایران را ترک کرده و این در حالی است که ایران به تمام مفاد این توافق پایبند بود. آمریکا در ماه آگوست بخشی از تحریم‌های جدید علیه ایران را اجرایی کرده و همه کشورهای دنیا را در صورت دنباله‌روی نکردن از این تحریم‌ها به مجازات تهدید کرد.

اوایل نوامبر بخش دیگری از تحریم‌های آمریکا که صادرات نفتی ایران را هدف قرار می‌دهد هم اجرایی می‌شود. اتحادیه اروپا، روسیه و چین اعلام کرده‌اند که همچنان می‌خواهند به توافق اتمی با ایران پایبند باشند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала