حذف دلار از معاملات عراق و ایران

© Fotolia / Andrey Burmakinحذف دلار از معاملات عراق و ایران
حذف دلار از معاملات عراق و ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
عراق مجبور است به دلیل تحریم های آمریکا علیه تهران، دلار را از معاملات حذف کند.

به گزارش اسپوتنیک، سعد الحدیثی سخنگوی دولت عراق  اعلام نمود که عراق مجبور است به معاملات غیر دلاری با ایران رو آورد، زیرا تحریم های آمریکا علیه تهران معاملات دلاری با ایران را ناممکن می سازد.

وی گفت:«تحریم ها،عملیات بانکی به دلار و انتقال پول را در بر می گیرد. از اینرو طرفین دلار را از معاملات خود حذف می کنند».

به گفته وی خودداری از دلار باعث کاهش سطح معاملات طرفین می شود و تأثیر منفی بر مصرف کننده می گذارد. «البته نمی توان سطح مناسبات تجاری را تا قبل از تحریم ها حفظ کرد».

تحریم های بزرگ مقیاس آمریکاعلیه ایران 7 ماه اوت وارد فاز اجرایی شد که قبلا با امضای برجام  لغو شده بودند.

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

اما هشتم ماه مه ترامپ از برجام خارج شد و اعلام کرد تحریم ها علیه ایران احیا خواهند شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала