آیا تردید ظریف در اثر بخشی تحریم های آمریکا با اساس است؟

© Sputnik / Eduard Pesov / آیا تردید ظریف در اثر بخشی تحریم های آمریکا با اساس است؟
آیا  تردید ظریف در اثر بخشی تحریم های آمریکا با اساس است؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اعلام کرد ایران با وجود تحریم های آمریکا که درماه نوامبر اجرا خواهند شد، به صادرات نفت خود ادامه می دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا ظریف گفت:" آمریکایی ها یک ادعای بی معنا مطرح کردند و مدعی شدند می خواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند. ادعایی که اصلا شدنی نیست و کشورهایی که آمریکا الان در حال مذاکره با آنهاست به این کشور اعلام کرده اند، خرید نفت را از ایران ادامه می دهند".
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: "اگر آمریکایی ها بخواهند این خیال خام و غیرممکن را در ذهنشان بپروانند حتما باید عواقب آن را هم بدانند چرا که نمی توانند فکر کنند که ایران نفت صادر نکند و دیگران صادر کنند. البته وقوع چنین موقعیتی، بسیار بعید و تقریبا ناممکن است و یقین داریم هم همسایگان و هم تولیدکنندگان نفت و هم کسانی که امنیت اقتصادی شان به امنیت نفت بستگی دارد، مانع از این خواهند شد که آن شرایط حاد رخ دهد".
ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد.
تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند. تحریم های نفتی ایران نیز در ماه نوامبر سال 2018 به مرحله اجرا در می آید. علاوه براین واشنگتن قصدارد اقداماتی را در برابر کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد. بقیه تحریم های آمریکا از 5 نوامبر اجرا خواهند شد.
در تاریخ 8 ماه مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و احیای تحریم ها ی این کشور علیه تهران را را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
ز زمان خروج آمریکا از برجام تقریبا 100 شرکت خارجی از خاتمه فعالیت خود در ایران خبر داده اند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала