احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا در سازمان ملل

© Photo / Patrick Gruban / احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا در سازمان ملل
احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا در سازمان ملل - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک مقام ارشد سازمان ملل در گفت‌وگو با یک رسانه اسرائیلی از احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به از روزنامه اورشلیم پست، یک منبع دیپلماتیک ارشد در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت که حسن روحانی و دونالد ترامپ روسای جمهور ایران و آمریکا ممکن است در حاشیه نشست ماه آینده مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کنند.

رییس‌جمهور آمریکا در روزهای گذشته برای دیدار با سران ایران بدون پیش شرط اعلام آمادگی کرده است اما مقامات ایرانی به آن پاسخ منفی داده‌اند. هر چند دیپلمات‌های غربی در نیویورک بر این باورند که رایزنی‌های محرمانه میان دو کشور، حصول توافق برای برگزاری نشست در نیویورک را ممکن می‌کند. دیپلمات‌ها همچنین می‌گویند که برگزاری یک نشست میان سران ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی می‌تواند هم در تهران و هم در واشنگتن منطقی تلقی شود.

یک مقام سازمان ملل در این باره گفت: هنوز برای صحبت درباره این موضوع بسیار زود است اما ما بر این باوریم که تلاش برای استفاده از این فرصت به منظور برگزاری نشستی میان سران دو کشور ارزشش را دارد.

بنابراین گزارش، هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل روز 18 سپتامبر به طور رسمی در نیویورک آغاز خواهد شد که در آن بیش از 100 نفر از سران و وزیران امور خارجه کشورهای عضو شرکت خواهند کرد.

در 8 می 2018 رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود مبنی بر توقف مشارکت آمریکا در برنامه جامع اقدام مشترک (خروج آمریکا از برجام)، شروع اعمال مجدد تحریم‌ها بعد از یک دوره محدود ساختن فعالیت‌ها، و تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای که به منظور تحقق تحریم‌های رفع شده در چارچوب برجام، متوقف شده بود، را اعلام نمود.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала