ترامپ ایران و کره شمالی را با هم اشتباه گرفته است

© AP Photo / Carolyn Kasterاتحاد با اسرائیل و عربستان باعث تشویق واشنگتن می شود
اتحاد با اسرائیل و عربستان باعث تشویق واشنگتن می شود - اسپوتنیک ایران
Telegram
اتحاد با اسرائیل و عربستان باعث تشویق واشنگتن می شود.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به مقاله  مارکوس سوارز منتشره در روزنامه اسپانیایی «ال اکونومیستا» دونالد ترامپ در مورد ایران اشتباه می‌ کند زیرا فکر می کند که این کشور و کره شمالی‌ شبیه هم هستند.

آنچه که واشنگتن را تشویق می‌ کند، اتحادش با اسرائیل و عربستان سعودی به عنوان دشمنان بزرگ ایران است. آمریکا می گوید که توافق هسته ای به ایران اجازه داده که یک سیاست منطقه ای فعال تری با تقویت حضور نظامی خود در سوریه اتخاذ کند. همچنین پادشاهان کشورهای حوزه خلیج فارس، تهران را به حمایت از شورشیان حوثی یمن با پول و سلاح متهم کرده اند.

دولت ترامپ به دنبال عصبانی کردن شهروندان ایرانی برای فشار آوردن به دولت حسن روحانی است.

نشریه اسپانیایی یاد آورشد که آمریکا درحال اعمال تحریم های شدید بر روی بخش های کلیدی نظیر نفتی‌، خودروسازی یا مالی‌ است. این سیاست به همراه فشار واشنگتن بر روی متحدانش برای اینکه راه او را دنبال کنند، است. هر چند دیگر امضا کنندگان برجام همواره با لغو آن مخالفت کرده اند.

در میان تنش ژئوپولیتیکی ایجاد شده ، ترامپ مثل همیشه از طریق توئیتر ، به همتای ایرانی خود پیشنهاد یک دیدار بدون پیش شرط و در هر زمانی‌ که بخواهد را داد. اگر این ملاقات رخ دهد ، نخستین دیدار بین حاکمان دو کشور در 40 ساله اخیر خواهد بود.

ال اکونومیستا با یادآوری اینکه ترامپ به طور ناگهانی سخنان خود را تغییر داده است ، افزود: اقدام اخیر رئیس جمهوری آمریکا، ما را به یاد دوره قبل از دیدارش با «کیم جونگ اون» کره ای می‌ اندازد. دیداری که پس از تبادل اهانت ها و تهدید ها رخ داد. ممکن است که این سرمایه دار فکر کند بازی ترکیبی‌ ارعاب و امتیاز، مقابل ایران هم کارکرد دارد.

اما شرایط تهران و پیونگ یانگ بسیار متفاوت است. ایران به اندازه کره شمالی‌ در انزوا نیست. روحانی به تازگی دور اروپایی خود را به پایان رسانده است و نیازی به اهداف تبلیغاتی ندارد و دلیلی‌ برای مذاکره و یک توافق جدید با آمریکا ندارد زیرا آمریکایی ها بودند که توافق هسته ای را ترک کردند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала