سرقت مدال "فیلدز" ریاضیدان ایرانی دقایقی پس از اهداء

© AFP 2022 / Stringerسرقت مدال "فیلدز" ریاضیدان ایرانی دقایقی پس از اهدا
سرقت مدال فیلدز ریاضیدان ایرانی دقایقی پس از اهدا - اسپوتنیک ایران
Telegram
کوچر بیرکار، ریاضی دان ایرانی اهل مریوان و ساکن انگلیس، برنده جایزه فیلدز شد، اما دقایقی پس از دریافت جایزه فیلدز، مدال وی به سرقت رفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از گاردین؛ "کوچر بیکار" از پناهندگان ایرانی است که در زمان جنگ ایران و عراق به همراه خانواده خود به به انگلستان نقل مکان کرد. او یکی از چهار برنده جایزه فیلدز امسال در کنگره بین المللی ریاضیات بود. از او به همراه یک ایتالیایی، آلمانی و استرالیایی تقدیر بعمل آمد.

مدال فیلدز که از آن به عنوان جایزه نوبل ریاضیات یاد می‌شود، دقایقی پس از اهداء شدن به ریاضیدان ایرانی استاد دانشگاه کمبریج دزدیده شد.

کوچر بیرکار، ریاضیدان ایرانی پس از دریافت مدال آن را در کیف شخصی خود قرار داد اما دقایقی بعد متوجه شد مدال در کیفش نیست و بلافاصله این موضوع را با ماموران امنیتی مراسم در میان گذاشت.

مقامات امنیتی حاضر در محل مراسم در شهر "ریودوژانیرو"ی برزیل جعبه خالی مدال را در زیر تریبونی در محل برگزاری مراسم پیدا کردند. پلیس دو مظنون به سرقت را از طریق بررسی فیلم دوربین های امنیتی شناسایی کرده است.

کمیته برگزاری این رویداد که هر چهار سال یک بار برگزار می شود، ضمن ابراز تاسف عمیق از این حادثه در بیانیه‌ای اعلام کرده عکسهای گرفته شده در مراسم به منظور شناسایی سارق در حال بررسی بوده و این کمیته همکاری های لازم برای تحقیقات در این زمینه را با پلیس انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، پروفسور بیرکار، متخصص در هندسه جبری در سال ۱۹۷۸ میلادی در روستایی در استان کردستان در نزدیکی مرز ایران و عراق متولد شده و حدود 20 سال پیش به انگلیس مهاجرت کرده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала