جمعه خونین در پاکستان - 235 کشته و زخمی

© REUTERS / Reuters TVجمعه خونین در پاکستان - 235 کشته و زخمی
جمعه خونین در پاکستان - 235 کشته و زخمی - اسپوتنیک ایران
اشتراک
منابع خبری در پاکستان اعلام کردند که در پی وقوع یک بمب‌گذاری انتحاری که گردهمایی انتخاباتی حزب عوامی بلوچستان را هدف قرار داد، دست کم ۸۵ تن کشته و ۱۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا؛  شبکه تلویوزیونی جئو، قائم لاشاری، از مقام‌های ارشد محلی در منطقه مستونگ ایالت بلوچستان پاکستان اعلام کرد، در جریان این بمب‌گذاری نواب‌زاده سراج ریسانی، کاندیدای حزب عوامی بلوچستان نیز کشته شد. وی در ادامه از زخمی شدن نزدیک به ۱۵۰ تن در این انفجار انتحاری خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، پایگاه خبری اعماق وابسته به داعش اعلام کرد که این گروه تروریستی مسئولیت انجام این حمله را بر عهده گرفته است.

محمدایوب آچاکزی، از مقامات پلیس بلوچستان اظهار کرد، پس از این انفجار، ریسانی در حال انتقال به کویته بود که در مسیر، به علت شدت جراحات جان خود را از دست داد.

روزنامه داون پاکستان هم به نقل از فیض کاکار، وزیر بهداشت ایالت بلوچستان نوشت که در جریان این بمب گذاری دست‌کم ۸۵ تن کشته و ۱۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین حال، منابع خبری از احتمال افزایش آمار تلفات این بمب‌گذاری خبر داده‌اند. کاکار در همین زمینه خاطرنشان کرد: آمار تلفات در ابتدا بالا نبود اما تعداد زیادی از افرادی که زخمی شده‌ بودند، از جمله سراج ریسانی، در مسیر انتقال به بیمارستان جان خود را از دست دادند. احتمال دارد تعداد تلفات از مرز ۱۲۰ تن هم عبور کند.

او در گفت‌وگویی با خبرگزاری فرانسه اظهار کرد، وضعیت حدود ۱۵ تا ۲۰ تن از زخمی‌ها بسیار وخیم است.

منابع امنیتی پاکستان با تأیید این که این انفجار از نوع انتحاری بوده است، اعلام کرده‌اند که حدود ۱۶ تا ۲۰ کیلوگرم ماده منفجره در این حمله مورد استفاده قرار گرفته است.

رییس‌جمهوری و نخست‌وزیر پاکستان با انتشار بیانیه‌هایی جداگانه این بمب‌گذاری را که در آستانه انتخابات ۲۵ ژوئیه صورت گرفته است، به شدت محکوم کردند.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمله انتحاری به یک تجمع انتخاباتی در بلوچستان پاکستان را محکوم و با دولت، مردم و خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد.

بمب‌گذاری انتحاری در ایالت بلوچستان در حالی رخ می‌دهد که ساعتی قبل از این انفجار نیز تجمع انتخاباتی ائتلاف «متحدہ مجلس عمل» درایالت خیبر پختونخوا هدف بمب‌گذاری قرارگرفت. در پی وقوع این بمب‌گذاری، دست‌کم پنج تن کشته و ۳۷ تن دیگر زخمی شدند. مسئولیت این انفجار را که در منطقه «بانو» رخ داد، طالبان پاکستان بر عهده گرفت.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала