اتحادیه اروپا از برجام حمایت می کند

© Sputnik / Alexey Vitvitskyژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپایی
ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپایی - اسپوتنیک ایران
Telegram
برجام به نفع جامعه جهانی است.

 

به گزارش اسپوتنیک، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپایی اعلام نمود که اتحادیه اروپا برجام را رد نمی کند و این موافقت نامه به نفع جامعه جهانی است.

وی متذکر شد که «آمریکا در آینده نیز شریک اروپا باقی خواهد ماند اما باید قوانین رعایت شوند و به ارزش هایی که اروپائیان باور دارند اهمیت داده شود. این همان کاری است که ما در رابطه با تغییر اقلیم و یا سلاح هسته ای ایران انجام می دهیم. ما تعهداتی در این خصوص بعهده گرفتیم ،زیرا این معامله برای ما و کل جهان مفید است و ما این تعهدات را رعایت خواهیم کرد».

هشتم ماه مه دونالد ترامپ قصد خود در باره خروج از برجام را اعلام کرد.

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала