احداث منطقه آزاد تجاری بين ايران و اوراسیا در ازای تحريم ها

© Fotolia / aaastocksاحداث منطقه آزاد تجاري بين ايران و يوروآسيا در ازای تحريم ها
احداث منطقه آزاد تجاري بين ايران و يوروآسيا در ازای تحريم ها - اسپوتنیک ایران
Telegram
در راستای تحريم ها عليه ايران، اتحادیه اقتصادی اورآسيا و ایران توافق نامه احداث منطقه آزاد تجاری را امضا نمودند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اقتصاددان ایگور کولف، اتحادیه اقتصادی یوروآسیا و ایران توافق نامه احداث منطقه آزاد تجاری را امضا نمودند.

این توافق نامه موقت برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEA) و ایران در جریان مجمع اقتصادی آستانه امضا شد.

این سند اولین توافقنامه از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین این اتحادیه و ایران است. این طرح برای کاهش ارزش کالاهای وارداتی و برای طیف وسیعی از کالا ها در نظر گرفته شده است. با اجرای این توافقنامه، حجم تجارت متقابل به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. تجارت بین این اتحادیه و ایران در سال گذشته به 2.7 میلیارد دلار رسید.

در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.

روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала