مکرون: خروج آمریکا از برجام به نفع شرکت های روسی و چینی است

© AFP 2022 / Charles Platiauمکرون: خروج آمریکا از برجام به نفع شرکت های روسی و چینی است
مکرون: خروج آمریکا از برجام به نفع شرکت های روسی و چینی است - اسپوتنیک ایران
Telegram
اولویت مکرون در حفظ برجام، در درجه اول تجاری نیست، بلکه جغرافیای سیاسی می باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نق از سخنان امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی در رومانی، عواقب خروج ایالات متحده از توافقنامه برجام با ایران در کوتاه مدت برای شرکتهای روسیه و چین مفید باشد.
مکرون گفت: "پیامدهای اقدامات ایالات متحده علیه ایران، به منافع شرکت های چینی و روسی است. در عین حال، او تاکید کرد که این امر "کوتاه مدت" خواهد بود. اولویت ما نه در درجه اول تجاری نیست، بلکه جغرافیای سیاسی می باشد. این امر، به منظور اجتناب از تشدید در منطقه و کمک به ثبات ایران است".
در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.
روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала