توافق برلین با شرکای اروپایی درباره حفظ برجام

© Sputnik / Grigory Sysoev /  مراجعه به بانک تصاویر توافق برلین با شرکای اروپایی درباره حفظ برجام
توافق برلین با شرکای اروپایی درباره حفظ برجام - اسپوتنیک ایران
اشتراک
برلین درباره حفظ برجام با شرکای اروپایی خود به توافق رسیده است.

به گزارش اسپوتنیک، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان ضمن بیان این مطلب گفت:" علاوه بر این ما در هفته ها و ماه های اخیر به همراه فرانسوی ها و بریتانیایی ها در واشنگتن ، لندن، پاریس و برلین برای باقی ماندن آمریکا در این توافق تلاش و مبارزه کرده ایم… این به معنای آن نیست که ما از همه کارهای ایران استقبال می کنیم. برعکس ما کمافی السابق برنامه موشکی ایران و نقش فوق العاده منفی ایران در سوریه را غیر قابل قبول می دانیم اما…در این موافقتانه (برجام) سخن بر سر منافع امنیتی مستقیم خود ماست".
وزیر خارجه آلمان تاکید کرد منع اشاعه تسلیحات هسته ای در جهان نفع سیاسی داخلی آلمان است و به این دلیل "اکنون ما بدون آمریکا نیز همه کارها را برای حفظ این توافقنامه انجام خواهیم داد".
در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.
روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

ماتیونکو: خروج آمریکا از برجام، فشار اقتصادی بر اتحادیه اروپا است - اسپوتنیک ایران
ماتوینکو: خروج آمریکا از برجام، فشار اقتصادی بر اتحادیه اروپا است
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала