آمریکا: جبران ضرر تجارت کشورها با ایران را پرداخت نمی کنیم

© AP Photo / Ronald Zakآمریکا: جبران ضرر تجارت کشورها با ایران را پرداخت نمی کنیم
آمریکا:  جبران ضرر تجارت کشورها با ایران را پرداخت نمی کنیم - اسپوتنیک ایران
Telegram
با خروج آمریکا از برجام، این کشور حاضر به پرداخت جبران ضرر مالی کشورهای دیگر در معاملات با ایران نیست.

به گزارش اسپوتنیک، مقامات آمریکایی این هفته در طی تماس های تلفنی با سفرای خارجی در خصوص خروج آمریکا از معامله برنامه هسته ای با ایران به گفتگو نشستند. یکی از این سفرا که خواستار این شد که نام او فاش نشود اعلام نمود که با خروج واشنگتن از برجام، این کشور حاضر به پرداخت جبران ضرر مالی کشورهای دیگر در معاملات با ایران نیست.

با توجه به اظهارات این دیپلمات ارشد، مقامات ایالات متحده روشن ساخته اند که آنها حاضر نیستند ضرر مالی کشورهایی که مجبور خواهد شد برای محدود کردن کسب و کار خود با ایران به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا را پرداخت نمایند.

یکی از سفیران کشورهای آفریقایی اعلام نمود که کشور قراردادهای زیادی با ایران دارد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده جبران خسارت تجارت با ایران را می پردازد، به او پاسخی واضح داده نشده است.

در تاریخ 8 می، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.

روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

 

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала