شکست عملیات سیا در فرار دکتری که بن لادن را لو داد

© AFP 2022 / Saul Loebسازمان سیا
سازمان سیا - اسپوتنیک ایران
Telegram
فرار دکتری که اوسامه بن لادن را لو داد نافرجام ماند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ریا نووستی»عملیات سازمان «سیا» جهت فراری دادن دکتری که به لو رفتن اوسامه بن لادن کمک کرد با شکست مواجه شد.

سازمان سیا فرار دکتر شکیل آفریدی از زندان پاکستان را تدارک دیده بود که به آمریکا در نابودی تروریست اوسامه بن لادن کمک کرده بود.  دونالد ترامپ قول آزادی او را داده بود اما سازمان اطلاعات پاکستان مانع از اجرای عملیات آمریکایی ها برای آزادی آفریدی شد.

هم صحبت خبرگزاری «ریانووستی» گفت:« سازمان سیا قصد داشت دکتر شکیل آفریدی را از زندان پیشاور فراری بدهد، اما سازمان اطلاعات پاکستان مانع از این کار شد».

وی به اطلاعات فردی استناد کرد که همزمان برای سیا نیز کار می کرد و از این نقشه باخبر بود. دفتر بین نهادی اطلاعات پاکستان از این نقشه باخبر شد.

همصحبت دیگر «ریانووستی»که نخواست نامش فاش شود نیز این موضوع را مورد تأیید قرار داد.

به گفته وی  آمریکا قبلا از پاکستان خواسته بود آفریدی را به آن کشور تحویل بدهد.

«سرویس های ویژه از آن مأموران خود حمایت می کنند که افشا شده اند تا بتوانند اعتماد به خود را در بین دیگر مأموران مخفی و خبرچینان، به ویژه در خارج از کشور حفظ کند. از اینرو سازمان سیا در سطح دولتی خواهان تحویل آفریدی شده بود.  این موضوع یکی از مهمترین درخواست ها در فهرست دیگر درخواست های ترامپ از پاکستان بود».

اما پیداست پاکستان نمی خواهد دکتر آفریدی را به دلیل موضع ارتش آزاد کند که معتقد است این امر نقض حاکمیت کشور است. پاکستان همچنین از تبادل آفریدی با صدیقی — دانشمند پاکستانی  تحصیلکرده در آمرکیا مخالفت می ورزد که به دلیل حمله به کارمند اف بی آی و نظامیان آمریکایی دوره حبس را در زندان آمریکا می گذراند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала