ترامپ: برجام، توافقي "احمقانه" بود

© REUTERS / Yuri Gripasترامپ: برجام، توافقي "فاجعه" و "احمقانه بود
ترامپ: برجام، توافقي فاجعه و احمقانه بود - اسپوتنیک ایران
Telegram
توافقنامه برجام غیرعاقلانه و وحشتناک است و نباید امضا می شد.

به گزارش اسپوتنيک، ترامپ و مکرون خواستار محدود شدن حضور ایران در منطقه هستند.
دونالد ترامپ در ديدار با مکرون در کاخ سفيد، برجام را فاجعه نامید و گفت: برجام غیرعاقلانه و وحشتناک است و نباید امضا می شد.
وی گفت: ما درباره ایران و موارد بسیار زیاد دیگری گفت‌وگو خواهیم کرد…به طور کلی تروریسم. اما درباره توافق هسته‌ای ایران به طور جدی گفت‌وگو خواهیم داشت.
ترامپ در ادامه با تهديد ايران گفت: "اگر ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد با مشکلات بزرگتری روبرو خواهد شد که پیش از این نداشته است".
به عقيده ترامپ نقص برجام در آن است که " نه به برنامه موشکی ایران پرداخته و نه به سیاست‌های ایران در منطقه مي پردازد".
در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.
توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام:تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала