فروش سامانه موشکی "بنجُل" آمریکا به عربستان

© AFP 2022 / Mandel Nganفروش سامانه موشکی "بنجُل" آمریکا به عربستان
فروش سامانه موشکی بنجُل آمریکا به عربستان - اسپوتنیک ایران
Telegram
نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی نوشته شواهد نشان می‌دهند سامانه‌های موشکی عربستان موفق نشده‌اند موشک‌های شلیک‌شده از سوی نیروهای انصارالله را منهدم کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، یک نشریه آمریکایی در یادداشتی با اشاره به شکست اخیر سامانه دفاع هوایی پاتریوت در هدف‌گیری موشک‌های شلیک‌شده از سوی نیروهای انصارالله یمن به سوی عربستان نوشته است: «شواهد نشان می‌دهند سامانه‌های دفاع موشکی که ایالات متحده و متحدانش به آنها اعتماد کرده‌اند، بُنجل هستند.»

نشریه فارن‌پالیسی در تیتر مطلب خود در این خصوص نوشته است: «موشک‌های پاتریوت در آمریکا ساخته شده و در همه جا شکست به بار می‌آورند.»

در این مطلب آمده است: «روز 25 مارس، نیروهای حوثی در یمن هفت موشک به سمت ریاض شلیک کردند. عربستان سعودی شلیک این موشک‌ها را تأیید کرده و اعلام کرد که هر هفت موشک را رهگیری کرده است.»

در ادامه آمده است: «این صحت نداشت. مسئله فقط این نیست که بقایای این موشک‌ها یک نفر را کشت و دو نفر دیگر را روانه بیمارستان کرد، بلکه شواهدی وجود ندارند که عربستان سعودی اصلاً موشکی منهدم کرده باشد.»

«این مسئله مسائلی ناخوشایند را نه تنها درباره عربستان سعودی، بلکه درباره ایالات متحده پیش می‌کشد. ظاهراً آمریکا به آنها —و البته به مردم خودش- جنس‌های بنجل سامانه دفاع موشکی را فروخته است.»

نگارنده این یادداشت، «جفری لوئیس»، خاطرنشان کرده به همراه همکارانش در اندیشکده «میدل‌بری» به دقت دو حمله موشکی به عربستان سعودی بین نوامبر و دسامبر 2017 را مورد بررسی قرار داده‌اند.

او نوشته است: «در هر دو مورد به این نتیجه رسیدیم که بر خلاف بیانیه‌های رسمی که چیز دیگری می‌گفتند بعید بود موشک‌ها منهدم شده باشند.»

نگارنده خاطرنشان کرده است: «هیچ شواهدی مبنی بر اینکه عربستان سعودی در خلال جنگ یمن موشک‌های حوثی‌ها را رهگیری کرده باشد یافت نمی‌شود و این، مسئله‌ای ناخوشایند را پیش می‌کشد: آیا دلیلی وجود دارد که اصلاً باور کنیم سامانه پاتریوت اثری دارد؟»

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала