آیا ماهی عید از فرهنگ بیگانه به نوروز ایران راه یافته است؟ +عکس

© AFP 2022 / ATTA KENAREآیا ماهی عید از فرهنگ بیگانه به نوروز ایران راه یافته است؟ +عکس
آیا ماهی عید از فرهنگ بیگانه به نوروز ایران راه یافته است؟ +عکس - اسپوتنیک ایران
Telegram
چرا در نقاشی هنرمند پرآوازه ایرانی از ماهی درون تنگ خبری نیست؟

به گزارش اسپوتنیک، درپی کمپین هایی که هرساله برای گفتن نه به خرید ماهی های سفره هفت سین برگزار می شود، امسال کاربران به اثبات عدم نیاز به ماهی با دلیل و استدلال روی آوردند.
سالانه میلیون ها ماهی قرمز در ایام نوروز در ایران تلف می شوند و جالب است بدانید که در دورانی که کمال الملک این نقاشی سمبلیک را از نوروز کشیده خبری از ماهی قرمز نیست!

A post shared by RES (@res_news) on Mar 21, 2018 at 8:14pm PDT

در این رابطه گفته می شود که 80 سال پیش به همراه ورود چای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی ست به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد، غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم.

جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی ایران زمین در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد.
کاربرانی در این رابطه می نویسند که اگر ایرانی ها میدانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و مردن ماهی های قرمز به بهانه عید سیب قرمز یا انار را در آب رها میکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد.

A post shared by homaland (@homaland.ir) on Mar 21, 2018 at 11:09pm PDT

عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала