پیشنهاد جدید به دونالد ترامپ علیه ایران

© REUTERS / Carlos Barriaپیشنهاد جدید به دونالد ترامپ علیه ایران
پیشنهاد جدید به دونالد ترامپ علیه ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس‌جمهور آمریکا باید کریدور هوایی ایران به سوریه را مسدود کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از افکارنیوز، پایگاه فارین‌پالیسی نوشت که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا باید کریدور هوایی ایران به سوریه را مسدود کند.

نویسنده این گزارش مدعی شده است که جنگنده‌های ایرانی به «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در کشتار کمک می‌کنند و زمینه را برای اقدام علیه اسرائیل فراهم می‌کنند.

در این گزارش آمده است که هم اکنون این فرصت برای آمریکا وجود دارد که حضور ایران را در سوریه محدود کند و این اقدام را با پایان دادن به سیاست‌های اشتباهی که چنین دستاوردی داشته است، صورت دهد. ارزیابی اقدامات ایران در سوریه نشان می‌دهد که این اقدامات اغلب شامل ایجاد کریدوری از تهران به دریای مدیترانه است. به این ترتیب ایران به سوریه و لبنان متصل می‌شود.

ضمن اینکه هم‌اکنون کریدور هوایی وجود دارد. راه‌هایی به مقصد سوریه هم‌اکنون باعث می‌شود که چندین تن تدارکات و هزاران نفر از سال 2011 به دمشق منتقل شوند.

در ادامه این گزارش آمده است؛ آمریکا خروج خود ازعراق را در سال 2011 نهایی کرد. هم زمان دولت اسد هم تحت فشار شورشیانی قرار داشت که به دنبال بهار عربی سرکوب شده بودند با اعمال نفوذ آمریکا، بغداد حریم هوایی خود را بر روی هواپیماهای ایرانی باز کرد و به آنها اجازه داد که از این مسیر به سوریه بروند.از آن زمان به بعد نه «باراک اوباما» و نه ترامپ، هیچکدام تلاشی برای مسدود کردن این کریدور هوایی نکردند.

در ادامه این گزارش نویسنده موارد متعددی از اتهامات را متوجه تهران کرده و مدعی شده که ایران به وسیله این مسیر هوایی، حزب‌الله را چنان از لحاظ تسلیحاتی تجهیز کرده است که در زمان جنگ علیه اسرائیل در سال 2006 هم تا این اندازه مجهز نبود. تهران همچنین اطلاعات و فناوری برای ساخت کارخانه‌های موشکی در اختیار حزب‌الله قرار داد که به این وسیله حزب‌الله تقویت شد و به دنبال آن موج جدیدی از بحران میان این گروه و اسرائیل در گرفته است.

فارین پالیسی مدعی شد؛ این کریدور هوایی به ایران این امکان را داده است که هزاران نفر از شیعیان را به سوریه منتقل کند تا از دولت اسد حمایت کنند. علاوه بر همه این موارد، ایران هژمونی خود را در دمشق تثبیت کرده و این امکان را برای نیروهای سپاه فراهم آورده تا به مرز اسرائیل با سوریه بروند.

فارین‌پالیسی نوشت که ترامپ باید این موضوع را روشن کند که آمریکا فقط در صورتی با فروش هواپیما موافقت می‌کند که ایران به انتقال غیرقانونی تسلیحات و نیروهای مبارز از راه هوایی پایان دهد. ضمن اینکه مجوز دادن برای فروش هواپیما به ایران به این معنی خواهد بود که کاخ سفید نمی‌تواند تهران را متوقف کند.

ماه گذشته یک فروند هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) از خاک سوریه وارد حریم هوایی اسرائیل شد. تل‌آویو این پهپاد را سرنگون کرد از آن زمان تاکنون اسرائیل اقدام علیه ایران و سوریه را تشدید کرده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала