خیانت عربستان به اوپک

© Fotolia / Swisshippo / خیانت عربستان به اوپک
خیانت عربستان به اوپک - اسپوتنیک ایران
Telegram
شرکت آرامکوی عربستان از طریق یکی از شرکت های وابسته خود در آمریکا، امکان ارسال نفت خام آمریکا به بازار آسیا در ماه فوریه را بررسی کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم ، خبرگزاری بلومبرگ با استناد به یک منبع آگاه اعلام کرده شرکت آرامکوی عربستان از طریق یکی از شرکت های وابسته خود در آمریکا، امکان ارسال نفت خام آمریکا به بازار آسیا در ماه فوریه را بررسی کرده، اما بعدا به این نتیجه رسیده که این کار از نظر اقتصادی به صرفه نیست. به گفته دو منبع آگاه در پالایشگاه های آسیا، شرکت آرامکو همچنین از خریداران احتمالی در آسیا سوال کرده که آیا علاقمند به دریافت نفت خام آمریکا هستند یا نه. به دلیل محرمانه بودن این اطلاعات، این افراد نخواسته اند نامشان فاش شود.
این واقعیت که سعودی ها در نهایت تصمیم گرفته اند اقدام به صادرات نفت خام آمریکا در ماه فوریه نکند، بدان معنا نیست که آنها در آینده مجددا این گزینه را مورد بررسی قرار نخواهند داد. چنین اقدامی بی سابقه خواهد بود و به معنای استراتژی جدید عربستان در مواجهه با افزایش تولید آمریکا تلقی خواهد شد. شرکت های تولید کننده نفت در آمریکا هم اکنون تهدیدی برای تلاش های اوپک و متحدانش برای برقراری توازن در بازار به شمار می روند.
شرکت آرامکو از طریق شرکت تابعه خود در هیوستون، به نام موتیوا انترپرایزز، اقدام به بررسی گزینه صادرات نفت خام آمریکا به آسیا کرده است. این شرکت مالک بزرگترین پالایشگاه نفت آمریکای شمالی در پورت آرتور تگزاس است که با ظرفیت بیش از 600 هزار بشکه در روز فعالیت می کند. شرکت آرامکو به درخواست اظهارنظر در این باره پاسخ نداده است.
نفت نسبتا ارزان آمریکا در طی ماه های گذشته به شکل فزاینده ای راه خود را به سوی بازارهای بزرگ مصرف نظیر چین، هند و کره جنوبی باز کرده و در حال کاهش سهم تولید کنندگان سنتی ای نظیر عربستان از بازار آسیاست.
این هفته، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای اولین بار در طی بیش از یک سال گذشته به بالاتر از رقم شاخص نفتی خاورمیانه رسید. احتمالا این افزایش قیمت نفت خام آمریکا در برابر شاخص نفتی دوبی عامل از بین رفتن توجیه اقتصادی ارسال نفت از سواحل آمریکا به آسیا بوده است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала