مذاکرات آمریکا و اروپا در خصوص برجام

© AP Photo / Jon Gambrellرکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
هنوز تصمیمی در خصوص خروج از برجام اتخاذ نشده است.

به گزارش اسپوتنیک، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در لبنان به خبرنگاران گفت که آمریکا در حال مذاکرات سازنده ای با اتحادیه اروپا در رابطه با تغییر معامله هسته ای با ایران است، اما هنوز تصمیم خروج از آن  اتخاذ نشده است.

تیلرسون گفت:«در خصوص برجام- معامله هسته ای با ایران، همانطور که رئیس جمهور ابراز داشت، وی می خواهد نکات مسأله ساز در این موافقت نامه و دیگر عملیات مضر ایران در منطقه،آشکار شوند.

آمریکا تعهداتی در قبال شرکای اروپایی و دیگر کشورهای امضا کننده برجام دارد، اما ما به نقص های مشخص این معامله برای مدتی اشاره خواهیم کرد. هنوز این کار به پایان نرسیده و نمی خواهم زودتر از موعد در باره هر نوع تصمیم خروج از موافقت نامه صحبت کنم».

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала