گزارش و تحلیل

قبرستان روس در تهران محل آشتی قزاق های سفید و ارتشیان سرخ + تصاویر

© AP Photo / Vahid Salemi۱۰ علت اولیه مرگ ساکنین تهران چیست؟
۱۰ علت اولیه مرگ ساکنین تهران چیست؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
قبرستان روس تهران 130 سال پیش تاسیس شد و پس از انقلاب بلشویکی در روسیه در آن قزاق ها، برخی اشرافیان، نظامیان ارتش سرخ و چندین نفر از شهروندان شوروی که در جنگ جهانی دوم کشته شده و یا فوت کردند در این محل به خاک سپرده شدند.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به تارنمای روسی زبان کانال تلویزیونی "راشا تودی" گروه تصویربرداری این تلویزیون در آستانه 100 مین سالگرد انقلاب بلشویکی به تهران رفته و درباره این قبرستان روس گزارشی تهیه کرد.

مهدی متانت نگهبان قبرستان به خبرنگار "آر تی" چنین تعریف کرد: اینک 10 سال است که من نگهبان این قبرستان هستم. پدرم اینجا 27 سال کار کرده و پیشترازاو پدربزرگم مهدی در طول 30 سال همین کار را کرده بود. در این محوطه مسیحیان ارتدکس روس و یونان به خاک سپرده می شوند. در اینجا تجار، نظامیان و افراد ساده که به حکم قسمت راهشان به ایران افتاد قرار دارند. معمولا در روزهای بهاری عید پاک 40 تا 50 نفر به قبرستان می آیند.

در گورستان تهران مقبره های قزاق های سفید و سربازان ارتش سرخ و نیز آنهایی که در سال های 1941-1945 در ترکیب یگان شوروی در ایران بودند و درگذشتند قرار دارند.

تهران همچنین برای افرادی که به هر دلیلی نتوانستند به میهن بازگردند، ایران به خانه دومشان بدل شده است. در میان آنها "آنتون سِوریوگین" عکاس شخصی ناصرالدین پادشاه ایران و "نیکلای مارکف" معماری که چندین ساختمان اجتماعی از جمله مسجد تهران را ساخته هستند.

در تهران کلیسای ارتدکس روس به نام نیکلای مقدس حفظ شده است. این کلیسا با کمکهای مالی مردم در 1945 ساخته شد، آن زمان در ایران 5 هزار نفر روس سکونت داشتند.

بخش بیشتر روسهای ساکن ایران در قرن 20 مهاجران سفید و فرزندان شان بودند، این افراد قبل از انقلاب روس در جنگ داخلی روسیه شرکت داشتند. پس از انقلاب هزاران نفر روس به ایران فرار کردند. ناوگان ژنرال دنیکین به جنوب دریای خزر فرار کرده ولی بلشویکها 29 کشتی فراری روسی را به میهن باز گرداندند. بر اثر لشگرکشی دنیکین در گیلان قیامی تحت شعارهای بلشویکی شروع شد و مقامات ایرانی با کمک دسته قزاقهای روس مقیم ایران به زحمت توانسته است این قیام را سرکوب کند. قزاق های کشته شده در این قبرستان خاکسپاری شدند.

در 1941 شوروی و انگلیس از بیم اینکه ایران از طرف آلمان وارد جنگ جهانی دوم شود در ماه اوت عملیات یک زمان اشغال اراضی ایران را آغاز کردند. بر اثر مقاومت ایران چند نفر از پرسنل شوروی و انگلیسی کشته شد. در 1944 در فرودگاه تهران یک هواپیمای نظامی ترابری حامل 6 نفر خدمه و 9 نفر مسافر سقوط کرد همه سرنشینان جان باختند. آنها مانند همه نظامیانی که در جریان انجام وظیفه در زمان جنگ گشته شدند در قبرستان تهران خاکسپاری شدند.

به گفته مهدی، نگهبان این قبرستان وی در این محل زندگی می کند و در 10 سالی که گذشت ده نفر از سفیران شوروی و روسیه را دیده و با دو نفر از آنها آشنا شده است. آنها برای ادای احترام و یادبود درگذاشتگان به اینجا آمده بودند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала