آغاز جنگ نفتی ایران و آمریکا

© Fotolia / Calin Tatuآغاز جنگ نفتی ایران و آمریکا
آغاز جنگ نفتی ایران و آمریکا - اسپوتنیک ایران
اشتراک
پس از اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر جنگ نفتی با ایران، نخستین محموله نفت خام آمریکا وارد هند شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پس از اظهارات هفته گذشته یک وزیر آمریکایی درباره طرح دولت این کشور برای راه‌اندازی جنگ نفتی با ایران، منابع خبری روز پنجشنبه از ورود اولین محموله نفت خام آمریکا به هند (که از مشتریان اصلی نفت ایران است) خبر دادند.

بر این اساس، "ریک پری" وزیر انرژی آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد اولین محموله نفت خام این کشور وارد هند شد. روزنامه «واشنگتن‌اگزماینز»، این اقدام را در راستای طرح «جنگ نفتی» دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دانسته که وزیر کشور دولت آمریکا هفته گذشته به آن اشاره کرده بود.

پری گفت «همکارِ‌های جدید» در زمینه انرژی میان هند و آمریکا باعث افزایش مشاغل، ثبات اقتصادی و امنیت ملی دو کشور خواهد شد.

مطابق این گزارش، اولین محموله نفت آمریکا روز دوم اکتبر وارد هند شده است. پری گفت انتقال نفت به هند جزو نتایج دیدار «نورندا مودی» نخست‌وزیر هند با ترامپ است.

طبق اعلام وزارت انرژی آمریکا، بعد از این دیدار، شرکت‌های هندی خریداری نفت خام آمریکا را آغاز کردند.

رایان زینک، وزیر کشور آمریکا جمعه هفته گذشته در نشستی گفت واشنگتن اکنون در موقعیت مناسبی قرار دارد تا از «برتری اقتصادی‌اش» برای کاستن از درآمدهای نفتی ایران استفاده کند.

زینک گفت: ایران یک تهدید جدی است. بهتر است برای مقابله با تهران از لحاظ اقتصادی و نه تنها از لحاظ نظامی، گزینه‌هایی در اختیار داشته باشیم.

وی مدعی شد آمریکا با «نفوذ اقتصادی» می‌تواند «تمامی قطره‌های نفت خامی که ایران تولید می‌کند را جایگزین کند.

روزنامه «واشنگتن‌اگزماینر» در توضیح اظهارات این وزیر دولت ترامپ نوشت: آمریکا به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی و نفت خام در جهان تبدیل شده و وابستگی کمتری به نفت خاورمیانه دارد. این موضوع به آمریکا توانایی صادر کردن نفت بیشتر و کاهش صادرات نفت کشورهایی مانند ایران در بازار را می‌دهد.

سیاستمداران آمریکا در طول سال‌های گذشته بارها درباره ایده استفاده از انرژی به عنوان سلاحی برای پیشبرد سیاست‌های خودشان اظهار نظر کرده‌اند. طرفداران این طرح می‌گویند هدف از اعمال چنین سیاستی اعمال نفوذ بر متحدانی مانند عربستان سعودی، قطر و استرالیا برای مقابله با کشورهای دشمن آمریکا نظیر ایران، روسیه و چین است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала