ایران مرزهای هوایی خود را با کردستان مسدود کرد

© AFP 2022 / Safin Hamedبه درخواست دولت مرکزی عراق، تمام پروازهای خروجی از ایران به فرودگاه‌ های سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری از فضای ایران که از مبدا اقلیم کردستان باشد متوقف شد.
به درخواست دولت مرکزی عراق، تمام پروازهای خروجی از ایران به فرودگاه‌ های سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری از فضای ایران که از مبدا اقلیم کردستان باشد متوقف شد. - اسپوتنیک ایران
Telegram
به درخواست دولت مرکزی عراق، تمام پروازهای خروجی از ایران به فرودگاه‌ های سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری از فضای ایران که از مبدا اقلیم کردستان باشد متوقف شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: به درخواست دولت مرکزی عراق، تمام پروازهای خروجی از ایران به فرودگاه‌ های سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری از فضای ایران که از مبدا اقلیم کردستان باشد متوقف شد.

کیوان خسروی با اشاره به برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی به منظور بررسی درخواست دولت مرکزی عراق در خصوص انسداد مرزهای کشورمان با اقلیم کردستان برگزار شد گفت: با توجه به موثر واقع نشدن تلاش‌های سیاسی خیرخواهانه کشورمان و اصرار مسوولان اقلیم کردستان برای برگزاری رفراندوم در این منطقه با در خواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی ایران بر روی پروازهایی که مبداء آن اقلیم کردستان است مسدود شد.
وی افزود: بر اساس این تصمیم کلیه پروازهای ایران به مقصد فرودگاه‌های اقلیم کردستان نیز متوقف شده است.

خسروی در پایان خاطرنشان کرد: تصمیم‌های عجولانه برخی مسوولان اقلیم کردستان ضمن محدود کردن قدرت بازیگری و گفت‌وگوی سازنده کردها در حاکمیت عراق ،امنیت مردم کرد، کشور عراق و منطقه را با چالش‌های جدی مواجه خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی پیش از این اعلام کرده بود، ایران به طور قطع صرفاً، دولت واحد، یکپارچه و فدرال عراق را به رسمیت می‌شناسد.

وی مشروعیت معابر و گذرگاه‌های مرزی جمهوری اسلامی ایران با مناطق اقلیم کردستان عراق را صرفاً بدلیل وجود اقلیم به عنوان بخشی از عراق یکپارچه عنوان کرد و اظهار داشت: توافقات مرزی صرفاً با محوریت دولت مرکزی عراق پابرجا بوده و جدایی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق به معنای مسدود شدن تمامی معابر و گذرگاههای مشترک مرزی خواهد بود.

شمخانی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به وجود توافقات نظامی و امنیتی میان ایران و اقلیم کردستان عراق خاطر نشان کرد: جدایی اقلیم کردستان از خاک عراق به مفهوم پایان یافتن تمامی این توافقات خواهد بود و پس از آن ایران در چارچوب تامین امنیت مرزهای مشترک در رویکرد خود برای مقابله با حضور و فعالیت ضدانقلاب ایرانی که در مناطقی از کردستان عراق تردد دارند به صورت جدی تجدید نظر کرده و با شیوه‌های کاملاً متفاوت نسبت به گذشته رفتار خواهد کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала