سازمان ملل: حمله شیمیایی به خان‎شیخون کار دولت سوریه بود

© AFP 2022 / Omar haj kadourСбор образцов почвы после химической атаки в городе Хан-Шейхун, Сирия
Сбор образцов почвы после химической атаки в городе Хан-Шейхун, Сирия - اسپوتنیک ایران
Telegram
کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد روز چهارشنبه طی گزارشی، ارتش دولتی سوریه را به دست داشتن در حمله شیمیایی به منطقه خان‌شیخون استان ادلب با گاز سارین متهم کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه العالم، "پائولو پینیه‌رو" رئیس کمیته تحقیق بین‌المللی وابسته به سازمان ملل در امور حملات شیمیایی در سوریه در کنفرانس خبری در خصوص نقض حقوق بشر در بحران سوریه گفت: 33 حمله شیمایی در کمیته تحقیق مستندا ثبت شده که هفت مورد آن را نظام سوریه در ماه مارس و ژوئیه انجام داده است.
بازرسان سازمان ملل در گزارش خود مدعی شدند که به شواهد کافی مبنی بر دست داشتن ارتش سوریه در این حمله دست پیدا کرده است. این در حالی است که دمشق بارها استفاده از سلاح های شیمیایی را تکذیب کرده است.
این نخستین بار است که سازمان ملل متحد به طور رسمی دولت سوریه را به حمله شیمیایی متهم می کند. گفته می شود که در این حمله شیمیایی که در چهارم آوریل گذشته رخ داد، دست کم ۸۳ نفر کشته شدند.
دمشق تاکنون بارها هرگونه حمله شیمیایی را تکذیب و تأکید کرده که سلاح شیمیایی خود را بر اساس توافق روسیه و آمریکا به خارج از این کشور منتقل و امحا کرده است.
تحلیلگران معتقدند که متهم کردن دولت سوریه به دست داشتن در حملات خان شیخون بر اساس گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل برای منحرف کردن افکار عمومی و سرپوش گذاشتن بر شکست‌های اخیر تروریست‌ها ‎و حامیان غربی آن در تحولات میدانی سوریه است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала