نیکی هیلی: ایران اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را بدهد

© AFP 2022 / Nicholas Kammنیکی هیلی: ایران اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را بدهد
نیکی هیلی: ایران اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را بدهد - اسپوتنیک ایران
Telegram
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه بار دیگر گفت که اعتبار گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها میزان دسترسی آن به سایت‌های ایران بستگی خواهد داشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین، "نیکی هیلی" نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که اخیراً به وین سفر کرده و با مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) بحث و تبادل نظر کرده است.
این دیپلمات آمریکایی گفت که گزارش‌های آژانس تنها تا جایی که به آنها اجازه انجام بازرسی‌ داده شود، معتبر خواهد بود.
هیلی گفت: «آژانس با همه محاسنی که دارد تنها تا جایی که امکان بازرسی داشته باشد، خوب عمل می‌کند. ایران اعلام کرده که اجازه دسترسی به مراکز نظامی را نمی‌دهد ولی برجام تفاوتی بین مراکز نظامی و غیرنظامی قائل نشده است.»
وی همچنین با بیان اینکه «برخی مراکز اعلام‌نشده (در ایران) وجود دارند که از آنها بازرسی نشده» گفت آژانس با کشوری رو به رو است که سابقه مخفی‌کاری در زمینه برنامه هسته‌ای خود را دارد.
هیلی گفت: «من به آژانس اعتماد دارم اما آنها با کشوری سر و کار دارند که سابقه‌ای آشکار از دروغگویی و دنبال کردن مخفیانه برنامه‌های هسته‌ای دارد.»
نماینده آمریکا در سازمان ملل تصریح کرد: «ما آژانس را ترغیب می‌کنیم برای راستی‌آزمایی پایبندی ایران از تمامی اختیاراتش استفاده کرده و تمامی زوایای ممکن را مورد بررسی قرار دهد. ما در این فرایند از آژانس حمایت می‌کنیم.»
"نیکی هیلی" در بخش دیگری گفت: «ایران از سال 2006 اقدام به قاچاق اسلحه برای نیروهای حزب‌الله لبنان کرده است.»
وی همچنین با بیان اینکه «حزب‌الله نماینده ایران در بی‌ثبات‌سازی منطقه است» گفت: «نیروهای سازمان ملل در لبنان اقدام موثری علیه گروه‌هایی مانند حزب الله انجام نمی‌دهند.»
«هیلی» در ادامه ادعا کرد حزب‌الله قوای تسلیحاتی خود را تقویت کرده و از آن برای بی‌ثبات کردن هر کجا که می‌خواهد استفاده می‌کند.
دیپلمات آمریکایی در بخش دیگری از اظهاراتش به موضوع یمن پرداخت و گفت که واشنگتن نگران اوضاع جاری در این کشور است و در این رابطه تماس‌هایی را با مقام‌های عربستان داشته است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала