تکذیب کفش باران زائران ایرانی در مکه +ویدئو

© AP Photo / Mosa'ab Elshamyتکذیب کفش باران زائران ایرانی در مکه +ویدئو
تکذیب کفش باران زائران ایرانی در مکه +ویدئو - اسپوتنیک ایران
Telegram
فیلمی در فضای مجازی منتشر شده که گفته می شد، کفش باران زائران ایرانی در مکه را نشان می دهد که این خبر تکذیب شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ابنا، فیلم "کفش باران کردن زائران ایرانی" در فضای مجازی منتشر شده. حدود ۱۰ سال پیش همین فیلم با زیرنویس مشابهی دست به دست شده بود؛ فیلمی که واقعیت دیگری را روایت می‌کند، نه پرتاب کفش ازسوی سعودی‌ها به سمت زائران ایرانی.
در توضیح این فیلم آمده است: "در مکه نخستین گروه از زائران ایرانی را کفش باران کردند و با شعار برو…، هموطنان عزیز را از جلوی در خانه خدا تا فرودگاه بدرقه کردند"، فیلمی که یک‌بار قبلا در سال ۱۳۸۷ پخش شده بود و‌‌ همان موقع هم تکذیب و اعلام شد که موضوع آن ارتباطی به زائران ایرانی ندارد.
اکنون پس از گذشت حدود هشت سال، در شرایطی که روابط ایران و عربستان در حساس‌ترین حالت ممکن به سر می‌برد، اما قرار است بیش از ۸۶ هزار زائر ایرانی در مناسک حج شرکت کنند، یک‌بار دیگر فیلم کفش بارانِ زائران ایرانی دست به دست می‌چرخد تا نشان دهنده فضای تنش‌زا و ناآرام علیه ایرانی‌ها در عربستان باشد.
با این حال سرپرست روابط عمومی سازمان حج و زیارت ایران موضوع آن را کاملا بی‌ارتباط با ایرانی‌ها می‌داند و محتوای آن را که به ایرانی‌ها منسوب شده، تکذیب می‌کند.
سید ابراهیم اسداللهی می‌گوید: این فیلم به حدود هفت یا هشت سال پیش و دعوای وهابی‌ها با شیعیان مدینه مربوط می‌شود و هیچ ارتباطی به زائران ایرانی ندارد.
در توضیحاتی که سازمان حج و زیارت سال‌های قبل در تکذیب موضوع این فیلم به صورت غیررسمی منتشر کرده نیز آمده: این اتفاق در مسجدالنبی در شهر مدینه اتفاق افتاده، نه در مکه و تصویر هم به حمله وهابی‌ها به تعدادی از شیعیان مدینه و زائران این مسجد مربوط بوده است.

رییس ستاد بازرسی مدینه هم چندوقت پیش با اشاره به حضور بدون تنش و آرام زائران ایرانی در عربستان، اعلام کرد که تا کنون مورد حادی گزارش نشده است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم چندی پیش به شایعات و فضای مسمومی که پیش از اعزام زائران علیه حج ایجاد شده بود، اشاره‌ای داشته و گفته بود که آن تبلیغات منفی مانع حضور ایرانی‌ها برای حضور در مناسک حج نشده. ضمن اینکه در این مدت، وزارت حج عربستان همکاری‌های لازم را برای حضور بدون تنش ایرانی‌ها انجام داده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала