گزارش و تحلیل

پنج علت افت قیمت نفت

© AP Photo / JOHN MOOREپنج علت افت قیمت نفت
پنج علت افت قیمت نفت - اسپوتنیک ایران
Telegram
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "وال استریت ژورنال"، این هفته قیمت نفت پایین می آمد و بسیاری چیز ها گویای آن بود که اشباع بیش از حد بازار از نفت به این زودی رو به کاهش نخواهد گذاشت. اضافه تولید نفت با وجود شرایط توافقنامه اوپک راجعبه محدود کردن استخراج قطع نشد.

این وضعیت بخاطر 5 علت ادامه می یابد: 

1. عوامل غیر قابل پیشبینی مانند نیجریه و لیبی 
لیبی که در حال جنگ داخلی است در این روند شرکت نمی کند ولی رشد استخراج نفت در آن کشور با وجود ادامه جنگ همه را متحیر می کند. ذخایر نفت در این کشور از همه بیشتر در آفریقا است. حالا استخراج آن تا 885 هزار بشکه در روز افزایش یافت که میزان سه برابر بیشتر از سال گذشته است. نیجریه نیز به خاطر حملات شبه نظامیان به تاسیات نفتی از این توافق حذف شد و در ماه گذشته استخراج نفت در آن کشور به 1.68 میلیون بشکه در روز رسید که بزرگترین شاخص در سال جاری است.

2. معامله اوپک 
بنا به توافق ماه گذشته در باره محدودیت استخراج حاصله در اوپک میزان تولید روزانه آن تا آخر ماه مارس 2018 معادل 1.8 میلیون بشکه خواهد بود. کلا شرایط توافقنامه راعیت می شود ولی تحلیلگران "مورگان استینلی" اعلام کردند که اگر سهمیه ها کاهش نپذیرفته و این سند تا اخر 2018 تمدید نشود مازاد نفت تولید شده در سال آینده افزایش خواهد یافت.

3. مخازن پر شده نفتی
اوپک امیدوار بود که بتواند ذخیره جهانی نفت محفوط در مخازن را کاهش دهد ولی حجم ذخایر نفتی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی متشکل از 35 پیشرفته به میزان 18.6 میلیون بشکه افزایش یافته و حالا مقدار این ذخایر بیش از سال پیش است. تحلیلگران می گویند که در نیمه دوم سال ذخایر به خاطر کاهش استخراج و بالا رفتن تقاضا رو به کاهش خواهد نهاد ولی دیگران می گویند که ذخایر نفتی باز هم زیاد است و به کندی بی سابقه کمتر می شود.

4. رشد استخراج نفت در آمریکا
با وجود افت قیمت نفت استخراج نفت در آمریکا در سطح بالا می ماند. شرکت های آمریکایی تولید کننده نفت شیل که زمان های دشواری از سر گذراندند در بهترین میدان ها متمرکز شده و راهکارهای تکمیل شده فنی را بکار بردند. امروزه برخی از آنها حتی با نفت 40 دلاری سودآور قانع می باشند. بنا به برآورد های آژانس بین المللی انرژی، میزان تحویل نفت از آمریکا در سال جاری 5 درصد افزایش یافته و در 2018 این افزایش حدود 8 درصد خواهد بود و اگر اینطور باشد آمریکا از نظر تولید روزانه نفت حتی از عربستان سعودی سبقت خواهد جست. 

5. سفته بازی محتکران 
پیش ار دیدار ماه مه اوپک بازیگران بورس همانند صندوق های حمایت از سرمایه گذاری و دیگر سرمایه گذاران بزرگ به افزایش نرخ نفت امید مطلق بستند ولی اوپک خریداران را دچار یاس و نا امیدی کرد زیرا از محدودیت های جدی و تمدید معامله به مدت طولانی خودداری کرد و سرمایه گذاران نیز از تمایلات خود صرف نظر کردند و این امر سبب افت بیشتر قیمت نفت شد. امید به افزایش قیمت نفت برنت هفته گذشته در مقایسه با نرخ بی سابقه بالای ماه فوریه دو برابر کاهش یافت. "تاماش وارگا" تحلیلگر "پی وی ام" گفت: روحیات کنونی در بازار بدبینانه است و همه چیز در دست محتکران قرار دارد.

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала