اعتراض شاهزادگان عربستان به تحویل تاج وتخت به محمد بن سلمان

© YouTube / WSTاعتراض شاهزادگان عربستان به تحویل تاج وتخت به محمد بن سلمان
اعتراض شاهزادگان عربستان به تحویل تاج وتخت به محمد بن سلمان - اسپوتنیک ایران
Telegram
شاهزادگان ارشد آل سعود طوماری را در اعتراض به تحویل تاج و تخت به محمد بن سلمان، خطاب به پادشاه سعودی امضا کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه خبری العهد نیوز در گزارشی نوشت؛ در عربستان طوماری افشا شده که شاهزادگان ارشد آل سعود آن را خطاب به ملک سلمان پادشاه عربستان و در اعتراض به تحویل تاج و تخت به محمد پسرش و جانشین ولیعهد، امضا کرده اند.
خبر تهیه این طومار را که کاربران در توییتر دست به دست می چرخانند، دفتر مقرن بن عبد العزیز، ولیعهد پیشین سعودی، دسامبر گذشته منتشر کرده است.
21 نفر از شاهزادگان بلند پایه خانواده حاکم، این طومار را امضا کرده اند. امضا کنندگان این طومار به اطلاعاتی که به آنان رسیده اعتراض کرده اند، اطلاعاتی که نشان می دهد ملک سلمان قصد دارد محمد پسرش را در امور کشور و حفظ منافع مردم جانشین خود کند و خود، لقب "خادم الحرمین الشریفین" را حفظ کند.
آنان تاکید کردند این اقدام می تواند به فروپاشی خاندان حاکم و آینده ای مبهم برای عربستان منجر شود.
از شاهزادگان بارزی که طومار را 4 دسامبر سال 2016 امضا کرده اند، بندر بن سلطان، متعب بن عبد الله، ترکی الفیصل، الولید بن طلال، محمد بن نواف و خالد بن ترکی هستند.
خبر امضای این طومار پس از آن منتشر شد که ملک سلمان دو سه روز پیش تصمیماتی گرفت که به گفته ناظران، سلطه محمد بن نایف ولیعهد را بیش از پیش به حاشیه می برد و در مقابل محمد بن سلمان را بیشتر به تاج و تخت پادشاهی نزدیک می کند.
از جمله این تصمیمات، استقلال دادستانی کل است که براساس آن، ملک سلمان اختیار نظارت بر آن را از محمد بن نایف ولیعهد سلب کرده است. پادشاه عربستان طبق تصمیم جدید، هیئت تحقیق و دادستانی کل این کشور را که تاکنون زیر نظر محمد بن نایف ولیعهد اداره می‌شد، از قوه مجریه یعنی وزارت کشور که در اختیار محمد بن نایف است، جدا کرد تا هیئت دادستانی کل به صورت مستقل عمل کند و مستقیم به پادشاه گزارش دهد.
این اقدام پادشاه در ادامه سناریوی احتمالی ملک سلمان به منظور به ارث گذاشتن پادشاهی برای فرزندش محمد، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع ارزیابی شده است. دادستانی کل پیشتر وابسته به وزارت کشور بود، وزارت خانه ای که ولیعهد مسئولیت آنرا بر عهده دارد و دستگاه امنیت عمومی یعنی فرماندهی امنیت عمومی، نیروهای پلیس و راهنمایی و رانندگی، گشتی های امنیتی، نیروهای ویژه امنیت راهها، نیروهای ویژه حالت فوق العاده، نیروهای ویژه امنیت دیپلماتیک و نیروهای ویژه امنیت حج و عمره زیر نظر آن هستند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала