اردوغان: من دیکتاتور نیستم چون هر لحظه ممکن است بمیرم!

© AFP 2022 / Ozan Kose  اردوغان: من دیکتاتور نیستم چون هر لحظه ممکن است بمیرم!
 اردوغان: من دیکتاتور نیستم چون هر لحظه ممکن است بمیرم! - اسپوتنیک ایران
Telegram
رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه انتقادات وارد شده به اصلاحات قانون اساسی کشور را در کرده و گفت او به یک دیکتاتور تبدیل نمی شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه ای با شبکه‌ «سی‌ان‌ان» بیان داشت که تغییر قانون اساسی این کشور او را به یک دیکتاتور تبدیل نخواهد کرد.
وی ضمن پاسخ به این پرسش که آیا تغییر قانون اساسی با هدف قبضه کردن قدرت توسط او صورت گرفته، خاطر نشان کرد: «من واقعا فانی هستم و ممکن است هر لحظه بمیرم.»
اردوغان تاکید کرد: «در یک دیکتاتوری، شما شاهد سیستم ریاست‌جمهوری نیستید.»
وی همچنین بیان داشت: «ما صندوق رأی داریم… دموکراسی قدرتش را از مردم می‌گیرد. این چیزی است که ما به آن اراده ملی می‌گوئیم.»
در همه‌پرسی‌ که این هفته در ترکیه برگزار شد، تغییر نظام سیاسی این کشور از پارلمانی به ریاستی، با رأی تنها 51.4% شرکت‌کنندگان تصویب شد.
در حالی که میزان حمایت از این طرح کمتر چیزی بود که انتظار می‌رفت، اردوغان از مواضع خود عقب‌نشینی نکرده و می‌گوید مهم این است که بیش از نیمی از مردم از این طرح حمایت کرده‌اند.
وی گفت: «من سابقه فوتبالی دارم. فرقی نمی‌کند که بازی را یک-صفر ببرید، یا پنج-صفر. هدف نهایی، پیروزی در بازی است.»
نسخه جدید قانون اساسی ترکیه، با حذف پست نخست‌وزیری، تمام اختیارات اجرایی را به رئیس‌جمهور می‌سپارد. برای رئیس‌جمهور هم دو دوره پنج‌ساله در نظر گرفته شده و بر اساس یک تبصره، در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام در دوره دوم، رئیس‌جمهور مستقر باز هم می‌تواند نامزد شود.
این اصلاحات عملا راه را برای ادامه حضور نامحدود اردوغان در قدرت با داشتن حمایت تنها نیمی از مردم این کشور، باز می‌کند.
اردوغان در این مصاحبه از اتحادیه اروپا هم انتقاد کرد و گفت این سازمان چند دهه است که ترکیه را پشت درهای خود نگه داشته و به وعده‌هایش عمل نکرده است.
وی گفت در صورتی که اتحادیه اروپا به وعده‌هایش عمل کند، آنکارا حاضر است گام‌های لازم برای پیوستن به این اتحادیه را بردارد.
او از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هم تمجید کرد و گفت نحوه رویارویی وی با مسائل، «مایه خرسندی» است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала