سرطان را در منزل تشخیص دهید

© Sputnik / Sergei Veniavskiy /  مراجعه به بانک تصاویر سرطان را در منزل تشخیص دهید
سرطان را در منزل تشخیص دهید - اسپوتنیک ایران
اشتراک
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مکانیک دانشگاه تهران موفق به طراحی و تولید یک ابزار ساده برای تشخیص سرطان و بیماری های خونی شده است که می تواند توسط مردم عادی به کار گرفته شود.

سید ایمان اسحق حسینی که طرح تحقیقاتی 'میکروسیستم جهت بررسی دقیق و سریع سلول های سرطانی' را با راهنمایی استادش دکتر مهدی مقیمی زند انجام داده است، درباره طرح اختراعی خود به خبرنگار علمی ایرنا گفت: حدود دو سال روی این پروژه کار کردیم که 6 ماه به مطالعه و تحقیق و یک سال و نیم به فعالیت های عملیاتی اختصاص داشت و نهایتا این سیستم به صورت یک چیپ الکترونیکی طراحی و ساخته شد. 

وی درباره هدف از اجرای این طرح اظهار داشت: هدف ما این بود همانطور که افراد عادی در منزل می توانند فشار خون و قندخون خود را با دستگاه های رایج چک کنند بتوانند با ابزارهای ساده، سرطان را نیز تشخیص دهند.
اسحق حسینی خاطرنشان کرد: دیگر کاربرد این چیپ در تشخیص بیماری های خونی به صورت زودهنگام و مورد استفاده توسط مردم عادی است که تشخیص مالاریا نیز از طریق آن امکان پذیر است.
وی تشخیص میزان تاثیرگذاری دارو را از دیگر کارکردهای این ابزار الکترونیکی ذکر کرد و گفت: به عنوان مثال، افرادی که شیمی درمانی می شوند بعد از چند جلسه با استفاده از این چیپ می توانند میزان تاثیرگذاری داروها روی بافت را مشاهده کنند.
این پژوهشگر جوان درباره مشخصات فنی دستاورد خود توضیح داد: این سیستم از یک تراشه 2-3 سانتی متری که بر روی یک صفحه شیشه ای لایه نشانی شده است و یک کانال میکرو متری که از داخل آن تعداد محدودی از سلول ها عبور می کند، تشکیل شده و شامل خروجی و ورودی های سیال و الکترودها است.
وی افزود: این چیپ الکترونیکی دارای دو خروجی و دو ورودی است که نمونه خون از طریق یک ورودی و ماده سیال جهت تشخیص از طریق ورودی دیگر به دستگاه منتقل و سپس خارج می شود.
اسحق حسینی ادامه داد: میکروکانال های چیپ از روی الکترودهای فلزی از جنس طلا عبور می کند و با توجه به میدان الکتریکی که اعمال می شود، سلول ما دچار تغییر شکل می شود و این تغییر شکل، وضعیت سلول را به ما نشان می دهد.
وی با بیان اینکه این محصول در داخل کشور، نمونه مشابه ندارد، بیان داشت: نمونه مشابه این چیپ تشخیصی در آمریکا به قیمت دو دلار به فروش می رسد و ما هم می توانیم در تولید انبوه با همان قیمت (حدود 6 هزار تومان) به دست مصرف کننده برسانیم.
این دانشجوی مبتکر در تشریح مزیت های رقابتی این محصول با نمونه های خارجی گفت: مزیت های رقابتی این ابزار تشخیصی نسبت به نمونه های ارائه شده در دنیا، دقت بالاتر، قابلیت تطابق پذیری بیشتر با سلولها و در نتیجه ارائه نتایج صحیح تر است و در ایران نیز یک نمونه منحصر به فرد محسوب می شود.
به گفته اسحق حسینی، این دستگاه مراحل آزمایشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته و روی نمونه سلولهای انسانی جواب داده است.
میکروسیستم بررسی دقیق و سریع سلولهای سرطانی اواخر اسفندماه گذشته در برنامه رویش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به نمایش درآمد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала