پیشرفت نسبی در مذاکرات ایران وعربستان سعودی در مورد حج

© Sputnik / Mikhail Voskresenskiyپیشرفت نسبی در مذاکرات ایران وعربستان سعودی در مورد حج
پیشرفت نسبی در مذاکرات ایران وعربستان سعودی در مورد حج - اسپوتنیک ایران
Telegram
سرپرست سازمان حج و زیارت ایران گفت: مذاکرات با طرف سعودی برای اعزام حجاج در حج امسال پیشرفت نسبی داشته است

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حمید محمدی رییس هیئت حج جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه درباره سفر اخیر هیئت حج این کشور به عربستان افزود: اگر در ارتباط با تحقق انتظارات مورد تاکید، به نتیجه دست پیدا کنیم، مسیر حج برای زائران ایرانی باز شده و حجاج ما به حج مشرف خواهند شد.
رییس هیئت حج جمهوری اسلامی ایران، اظهارکرد: با توجه به قطع روابط دو جانبه میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و همچنین محرومیت زائران ایرانی از حضور در حج گذشته، طبیعتا ابعاد و موضوعات ویژه ای وجود داشته است.
وی ادامه داد: از این رو و به عنوان انتظارات جمهوری اسلامی ایران و حجاج ایرانی، جلسات متعددی بین طرفین در سطح روسای هیئت های طرفین به ریاست سرپرست سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران و وزیر حج و عمره عربستان و هم چنین در سطح کارشناسان برگزار شد.
به گفته محمدی، در این جلسات بر اساس دسته بندی مورد نظر، برخی موضوعات از جمله تحقق و حفظ امنیت، عزت و کرامت زائران، خدمات پزشکی، خدمات کنسولی و دیگر مباحث و موضوعات مورد نظر، مطرح و به صورت صریح، قاطع و شفاف انتظارات مورد نظر جمهوری اسلامی ایران، تبیین و تصریح شد که این مذاکرات با پیشرفت نسبی همراه بود.

** دو پلیس خاطی جده محاکمه شدند
سرپرست سازمان حج و زیارت ایران، موضوع محاکمه دو پلیس خاطی فرودگاه جده را یکی از انتظارات جدی و به حق مردم ایران عنوان کرد و گفت: پیش از این نسبت به سرنوشت این دو پلیس ابهاماتی وجود داشت که در این مذاکرات سعودی ها تصریح کردند که این دو پلیس رسما محاکمه شده اند و اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.
وی ادامه داد: بحث محرومیت از خدمات پزشکی به حجاج ایرانی و ممنوعیت در این خصوص به ویژه در مشاعر مقدس یکی از مشکلات جدی ما بود که سعودی ها این مسئله را نیز پذیرفتند و این محدودیت و ممنوعیت رفع شد.
رییس هیئت حج جمهوری اسلامی ایران، درباره ارائه خدمات کنسولی به حجاج ایرانی با توجه به فقدان روابط دوجانبه میان دو کشور و فعال نبودن سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده، اظهار کرد: سعودی ها چارچوب موضوع ارائه خدمات کنسولی با حضور کارشناسان کنسولی ما را پذیرفتند و طبیعتاً بر سر راه کارها و ساز کارهای اجرایی ارائه ی خدمات کنسولی هنوز در حال مذاکره هستیم.
سرپرست سازمان حج و زیارت ایران حفظ امنیت، عزت، کرامت و حرمت حجاج ایرانی را موضوع محوری جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات دانست و گفت: بر این اساس طرف سعودی تاکید کرد که مانع برخوردهایی مغایر تکریم با زائران ایرانی در مبادی ورودی که سعودی ها تاکید کردند این اصل را به خواهد شد و تدابیر لازم برای این که این موارد به ویژه در فرودگاه های عربستان مورد توجه قرار گیرد را خواهند داشت.
وی یادآور شد: روشن است تا زمانی که به نتیجه مورد انتظار و مورد نظر جمهوری اسلامی ایران و حجاج کشورمان دست یابیم، این مذاکرات ادامه خواهد داشت.
محمدی با توجه به تعهدات سعودی درباره مسائل مطرح شده در مذاکرات گفت: عربستان سعودی برخی از موضوعات مطرح شده را صراحتا پذیرفت و نسبت به تامین برخی دیگر از مطالبات خود هم چنان در حال رایزنی هستیم.
سرپرست سازمان حج و زیارت ایران خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران در تحقق حج عزت مندانه، اگر همه موارد مذکور مورد توافق طرفین قرار گیرد، انشاءالله مسیر بسته شده، بازگشایی و اعزام زائران ایرانی به حجی مبتنی بر امنیت و عزت و کرامت به عنوان واجب شرعی انجام خواهد شد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала