حراج تلفنی که هیتلر با آن فرمان کشتار صادر می‌کرد (عکس)

© AP Photoحراج تلفنی که هیتلر با آن فرمان کشتار صادر می‌کرد (عکس)
حراج تلفنی که هیتلر با آن فرمان کشتار صادر می‌کرد (عکس) - اسپوتنیک ایران
Telegram
تلفنی که آدولف هیتلر در جنگ جهانی دوم برای صدور فرامین نظامی از آن استفاده می‌کرد، ماه آینده به حراج گذاشته می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دستگاه تلفن آدولف هیتلر رهبر حزب نازی که برای صدور دستور کشتار صدها هزار انسان در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد، ماه آینده به مزایده گذاشته می‌شود. هیتلر از همین تلفن برای صدور دستور قتل برادر زنش به اتهام خیانت استفاده کرده است.
انتظار می‌رود این تلفن به بهای بیش از 400 هزار پوند فروخته شود. این تلفن که از لحاظ تاریخی اهمیتی بی‌سابقه دارد در پناهگاه «فورربونکر» بوده است. فورربونکر پناهگاه هیتلر بود که در زیر ساختمان صدر اعظمی رایش در برلین بنا شد. این مکان آخرین مرکز فرماندهی هیتلر در جریان جنگ جهانی دوم بود.
یک افسر پلیس انگلیس مدت کوتاهی پس از خودکشی هیتلر (آوریل 1945) به این پناهگاه سری وارد شد و این تلفن را به دست آورد. گفته می‌شود این افسر یکی از نخستین کسانی است که پس از تسلیم شدن آلمان، به برلین وارد شد. وی برای برقراری ارتباط با همتایان روس خود به برلین وارد شده بود و آنها این تلفن را به او هدیه دادند.
وی پس از جنگ این تلفن را در چمدان خود پنهان کرد و به انگلیس آورد ولی درباره آن با کسی صحبت نکرد. این تلفن به رنگ قرمز است و روی آن یک صلیب شکسته نازی و نام هیتلر حک شده است.
این افسر انگلیسی در زمان مرگش در سال 1977 این تلفن را به پسرش داد و حالا فرزندش آن را به عنوان یادگار تلخی از جنایت‌های جنگ جهانی دوم به مزایده می‌گذارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала