چرا مسیحیان روسیه در حوضچه های روباز در دمای زیر صفر شنا می کنند؟ (ویدیو)

© Sputnik / Konstantin ChalabovКрещенское купание у деревни Рышево Новгородской области
Крещенское купание у деревни Рышево Новгородской области - اسپوتنیک ایران
Telegram
مسيحيان ارتدکس روسي، روز 19 ژانویه که روز ظهور عیسی مسيح مي‌باشد، در حوضچه های آب در دل یخ آبتنی می کنند.

به گزارش اسپوتنیک، این چشن برای یادبود غسل تعمید عیسی مسیح که در زمان تولد وی در رودخانه اردن در جنوب غرب آسیا بین کشورهای اردن، سوریه و سرزمین های اشغالی صورت گرفته بود، هرساله برگزار می شود. شاخه های مسیحت در زمان های مختلفی از سال این مراسم را جشن می گیرند. این رود برای تمامی پیروان ادیان ابراهیمی از اهمیت ویژه ای براخوردار است و همان رودیست که در روایت ها گفته شده است که برای عبور قوم حضرت موسی شکافته شد.
مسیحیان ارتدوکس روسیه برای این کار ابتدا در دریاچه های یخ زده و پوشیده از برف حفره ای ایجاد می کنند. سپس فرد روحانی آب این محل را با دعا و مناجات، متبرک و مقدس می کند. بعد از آن مردم می توانند در آنجا آب تنی کرده و غسل تمعید را به جا بیاورند. این غسل به صورت نمادین بوده و گفته می شود که سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد.

آب تنی مردم در مسکو به مناسبت عید غسل تعمید عیسی مسیح (ویدیو) - اسپوتنیک ایران
ویدیو کلوب
آب تنی مردم در مسکو به مناسبت عید غسل تعمید عیسی مسیح (ویدیو)
اکثر کسانی که برای غسل وارد آب می شوند می گویند که پس از ورود به آن، ابتدا سرمای آب احساس می شود ولی پس از چند لحظه بدنشان دیگر سرمای آب را حس نمی کند. بسیاری عقیده دارند که حسی که پس از این غسل به آنها دست میدهد را نمی توان با هیچ حس دیگری مقایسه نمود.
غسل تعمید به گونه ای نماد پاک شدن از گناه و پیوند فرد ایمان دار با مسیحِ درحال مرگ، مسیحِ به ‌خاک‌ سپرده ‌شده و رستاخیز به شمار می آید. جشن امسال در مسکو در دمای (5-) درجه زیر صفر، در سن پترزبورگ (4-)، تاتارستان (7-)، ایژفسک (12-)، یکاترینبورگ (18-)، یاکوتسک (37-) و… برگزار می شود. با این که این جشن آئین مسیحیت به شمار می آید ولی حضور دیگر افراد از مذاهب مختلف نیز که به این موضوع ایمان و علاقه دارند، بلامانع است.
موضوع دیگری نیز وجود دارد که آن را می توان به نحوی با چالش آب یخ که مدتی در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده بود مقایسه کرد و نباید با غسل تعمید اشتباه گرفته شود. آنچیز که در ایران برای مدتی به عنوان چالش آب یخ معروف شده بود، صدها سال است که در روسیه انجام می شود. برخی از مردم روسیه عادت دارند که پس از سونا، بر روی خود آب یخ ریخته و در هوای زیر صفر بر روی برف راه بروند و حتی دراز بکشند. آنها عقیده دارند که این کار باعت تقویت سیستم ایمنی بدن شده و دردهای مخلتف را شفا می دهد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала