گزارش و تحلیل

نامه ی سرگشاده ی متحدین اروپایی به دونالد ترامپ

© AP Photo / Matt Rourkeنامه ی سرگشاده ی متحدین اروپایی به دونالد ترامپ
نامه ی سرگشاده ی متحدین اروپایی به دونالد ترامپ - اسپوتنیک ایران
Telegram
رهبران کنونی و سابق کشورهای اروپای مرکزی و شرقی از رئیس جمهور منتخب آمریکا دونالد ترامپ خواستند که به روسیه نزدیک نشود.

متحدین آمریکا در نامه ای سرگشاده این مطلب را به ترامپ گوشزد کرده اند.
متن نامه به شرح زیر است:
" رئیس جمهور محترم ، آقای ترامپ
ما کسانی که تصمیم گیری می کنیم ، فعالین اجتماعی اروپا ، انتخاب شما را به عنوان 45-مین رئیس جمهور آمریکا تبریک می گوییم. امیدواریم با دولت شما برای حمایت از اتحادیه ی ترانس آتلانتیک قدرتمندمان و برای دفاع مشترک از حیاتمان در زمان تهدیدات بزرگ کار کنیم.
تلاش های آینده روسیه برای بی ثباتی اوکراین و الحاق غیرقانونی کریمه ، جهان قابل پیش بینی و امنیتی که به طور مشترک توسط آمریکایی ها و اروپاییان پس از پیروزی در " جنگ سرد" ایجاد شده است را تهدید می کند.
ما نگرانیم که چشم اندازهای معاهده ی بزرگ و جدید با روسیه این چمدان تاریخی را در معرض خطر قرار بیاندازد.
تلاش برای لغو تحریم های موجود علیه روسیه و یا بخش بخش کردن و فتح اوکراین اشتباه بزرگی است. این اقدامات ، روحیه ی کسانی را که به دنبال اتحاد اروپا و آتلانتیک برای این کشور هستند را تضعیف می کند. این امر ممکن است منطقه ی شرقی ما را از لحاظ اقتصادی نیز تضعیف کرده و افراط گرایی ، گروه سالاری (اولیگارشی) و عناصر ضد غربی را بسط دهد.
نباید منتظر ضرر جدی و بزرگی ماند. شوک چنین معامله ای ، به اعتماد و اطمینان آمریکا در میان متحدینش در اروپا و هر کجای جهان ضربه می زند. نظم بین المللی برپایه احترام به قوانینی که امنیت غرب طی چند دهه به آن وابسته بوده را تضعیف می کند. اتحادیه هایی که منبع اصلی قدرت آمریکا هستند ممکن است فروپاشی را تجربه کنند یعنی کشورهایی که خون ریختند، هزینه کرده و سرمایه سیاسی در حمایت از اتحاد ترانس آتلانتیک صرف کردند، شک خواهند کرد که آیا آمریکا دوست آنهاست و می توان رویش حساب کرد یا خیر؟

письмо трампу - اسپوتنیک ایران
نامه ی سرگشاده ی متحدین اروپایی به دونالد ترامپ
شک نکنید: ولادیمیر پوتین ، متحد آمریکا نیست. ضمن آنکه او شریک بین المللی محسوب نمی شود که بتوان به او اطمینان کرد. هر دو رئیس جمهوری که قبل از شما بودند سعی کردند به روش خود زبان مشترکی با رهبریت روسیه برای اعتماد و دوستی بیابند. اشتباه بزرگی است: پوتین از مقاصد خیر آنها را به عنوان امکانات خود بهره گرفت.
در دولت پوتین رشد نظامی گری روسیه ، جنگ ها ، تهدیداتی که توافق ها را از بین برده و قول های توخالی که صورت گرفت ، اروپا را به محلی خطر ناک تبدیل نمود. پوتین به قدرت آمریکا نیاز ندارد. این قدرت برای ما و متحدین شما لازم است. (این قسمت توسط نویسندگان با حروف درشت نوشته شده است)
در گذشته زمانی که آمریکا می خواست ما شانه هایمان را دراختیارش گذاشتیم. ما همراهتان در عراق بودیم. ما همراه شما در افغانستان جنگیدیم. ما با هم خطر کردیم ، پسرها و دخترهایمان را از دست دادیم. ما از امنیت مشترک ترانس آتلانتیک در جبهه ی واحد دفاع کردیم. در واقع این امر اتحادیه ما را قدرتمند می کند. وقتی آمریکا قوی است ما همه قوی هستیم یعنی همراه با هم.
توافق با پوتین ، صلح به همراه ندارد. برعکس جنگ را بدیهی تر خواهد کرد. پوتین از امتیازات به عنوان نشان ضعف بهره می گیرد. این امر او را تشویق می کند که جدیت آمریکا را در متحدین پیش روی ناتو یعنی استونی، لتونی ، لیتوانی و لهستان کنترل کند. او می تواند نه تنها از تهدیدات نظامی استفاده کرده بلکه از حملات سایبری ، فشارهای انرژی و اقتصادی ، جاسوسی ، حملات روانی ، اطلاع رسانی غلط و رشوه خواری هدفمند بهره بگیرد. به عنوان همسایگان روسیه ، ما با این روش ها به خوبی آشناییم. برای مقابله با آنها نیروی زیاد ، همبستگی و مقاومت از غرب نیاز است اما چشم پوشی و اغماض بیشتر کمکی نخواهد کرد.
به عنوان متحدینی که با آمریکا توافق کرده اند ما خطاب به آمریکا یی ها در دولت جدید و کنگره می خواهیم در دفاع از اهداف و منافع مشترک یعنی صلح ، قدرت آتلانتیک و آزادی ایستادگی کند. وحدت ما بهترین پاسخ به دزدی سالاری بیمارگونه روسیه است. وقتی ما تقسیم شویم همانطور که اغلب در سال های اخیر اتفاق افتاده ، همه در منطقه ی خطر قرار می گیریم. اتحاد ده ها ساله ی ما دژی برای امنیت اروپاست. ما از دوستان آمریکایی می خواهیم که ارتباطات ترانس آتلانتیک را قوی تر کنند نه اینکه منجر به ضعف آن شوند. اوکراین به حمایت احتیاج دارد ، کشورهای پیشرو به اطمینان و آمادگی ما برای مقابله نیاز دارند. اما بیش از همه روسیه باید ببیند که اگر ما را بمباران کند ما قوی تر می شویم نه ضعیف تر. "
در بین امضاء کنندگان این نامه ، رئیس جمهور بلغارستان روسن پلونلیف، رئیس جمهور سابق رومانی ترایان باسسکو، رئیس جمهور سابق استونی توماس هندریک ایلوس، رئیس جمهور سابق لتونی وایرا ویکه فریبرگا، نخست وزیر سابق و وزیر امور خارجه سابق سوئد کارل بیلدت، رادوسلاو سیکورسکی ، پاول کوال و غیره هستند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала