گزارش و تحلیل

تروریسم و سرایت ویروس پرورش یافته غرب در خیابان های غرب (اروپا)

© Sputnik / Alexander Vilfنمای شهر رم
نمای شهر رم - اسپوتنیک ایران
Telegram
واکاوی تهدیدات امنیتی در غرب همزمان با جشن سال نو

آنچه که با آغاز سال جدید میلادی در کشورهای غربی و اروپایی به چشم می خورد برگزاری جشن و مراسم سال جدید در این کشورها تحت تدابیر شدید امنیتی است. در واقع آنچه در این باره باید مورد توجه و تامل جدی قرار داد این است تلاش های پیگیرانه در جهت پیشگیری از انجام هرگونه تهدید امنیتی در این کشورها ماحصل سیاست های فرقه گرایانه (سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن) آنها در رشد و پرورش تروریسم در خاورمیانه برای حصول به منافع آنها در این منطقه از جهان است.
مع الوصف کشورهای غربی که با حمایت و تجهیز گروه های تروریستی، عامل اصلی ایجاد بحران و ناامنی در کشورهای منطقه به ویژه عراق و سوریه برای رسیدن به اهدافشان بودند، در ماه های اخیر هدف حملات تروریست هایی هستند که خود حمایت کننده اصلی آنها بوده و هستند.
بطوریکه وجود مشهود ترس و وحشت از حملات تروریستی در اکثر این کشورها فضای پلیسی و امنیتی خیابان‌های اروپایی همزمان با جشن‌های سال نو میلادی نشان از نگرانی مردم و مقامات امنیتی در این کشورها است. در واقع بیشتر و اهم این ترس و بیم ها ناشی از این است که رجوع دوباره این تروریست ها به کشورهای متبوعشان در اروپا است. به عبارتی ترس از وقوع برخی تهدیدات از سوی گروه تروریستی (داعش) که پرورش‌یافته خود غربی‌ها هستند بسترها را برای ایجاد فضای امنیتی و نگران‌کننده در این کشورها را تشدید کرده است.
از آنجا که برخی از کشورهای غربی در چند سال اخیر عرصۀ حمله‌های تروریستی بوده‌اند باید این مهم را یادآور شد که بازگشت تروریست های ساخته و پرداخته غرب از خاورمیانه و شکل دادن روندهای تهدیدزا از سوی آنها را باید ناشی اقدامات و تصمیمات سیاستمداران غربی دانست. بطوریکه مقصر اصلی تهدید امنیت مردم در غرب را باید در عملکرد تصمیم سازان و تصمیم گیران سیاسی آنها کنکاش کردکه این گونه تهدیدات امنیتی بر پایه تروریسم را سامان و پرورش داده اند.
از این رو در رابطه با تهدیدات تروریستی برای غرب و نقش کشورهای غربی در ایجاد طبیعی و مصنوعی این تهدیدات باید دو محور متفاوتِ متشابهه را مورد توجه قرار داد. محور نخستین همان موضوعی است که در سطور فوق در زمینه فراهم آوردن بسترهای ظهور، رشد و بسط تروریسم در کشورهای دیگر از جمله خاورمیانه توسط کشورهای غربی در جهت دستیابی به منافع بیشتر است که از طریق نا امن کردن منطقه مذکور با سهولت تامین کنند. بطوریکه می توان گفت این فضای امنیتی حاکی از آن است که پیامدهای اقدامات مداخله جویانه دولت های غربی در کشورهای جهان بویژه در غرب آسیا و خاورمیانه امروز خود کشورهای غربی را تحت ناامنی شدید قرار داده است. از سوی دیگر در رابطه با محور دوم نیز به باور کارشناسان در این حوزه، سیاست‌های غلط غرب در قبال مبارزه با تروریسم در خاورمیانه و شمال آفریقا از دلایل اصلی وقوع این حمله‌ها و تهدیدهای امنیتی مرتبط با آن است.
این در حالی است که مسببان و عاملان اصلی (مقامات سیاسی — امنیتی در اروپا و کشورهای غربی) ظهور و شکل گیری این جریان های تروریستی در جهان و تهدیدات رعب انگیز آنها برای اروپایان و غربی ها با اتهامات واهی به مسلمانان، سیاهپوستان، مهاجران و پناهجویان به دنبال لاپوشانی سوء مدیریت و بی تدبیری ها خود هستند. بطوریکه آنها با اعمال سیاست های تنش زا و تحریک آمیز اتباع خود بر علیه گروه های قومی — مذهبی — نژادی خواهند توانست بهانه های ساختگی برای اعمال سیاست های فراقانونی در ذیل قانون به تجسس در زندگی اتباع و شهروندانشان به بهانه مبارزه تروریسم به نقض حقوق شهروندی بپردازند.
سخن پایانی اینکه اگر اکنون در آستانه سال جدید میلادی مردم اروپا در اضطراب و تهدید، به جشن های سال نو می پردازند، بخش اعظمی از دلایل این ترس و وحشت ها را باید در عملکرد سیاستمداران خود جستجو کنند. بطوریکه اگر چه سیاستمداران غربی به کرات انگشت اتهام و نوک تیز پیکان گفته های واهی خود را به سوی مردم مسلمان و گروه های اسلامی و پناهجویان مختلف نشانه رفته اند اما جهانیان و بخصوص مردم کشورهای غربی باید بدانند راهكار پايان تهديدات تروريستي در جهان از جمله در اروپا، پرسش از سران غرب و متحدانشان به عنوان ايجاد كنندگان و حاميان اصلي تروريسم است كه براي تامین منافع کوتاه مدت و بلند مدت خود اقدام تشکیل آنها نموده اند. از سوی دیگر نیز نباید این نکته را فراموش کرد که از جمله راه های مبارزه با تروریسم و تهدیدات آنها در اروپا و پایان یافتن فضای امنیتی در این کشورها (اروپا)اتخاذ رویکردهای صادقانه و شفاف در مواجهه و مبارزه با تروریسم است که امروز در دپوهای روبه پایان در سوریه و عراق تبلور و سازمان یافته است.

 

ممکن است عقاید نویسندگان مقالات با سیاست های اسپوتنیک مطابقت نداشته باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала