خشم و انتقاد مکزیک بر تهدیدهای اخیر رییس جمهور منتخب آمریکا

© REUTERS / Henry Romeroخشم و انتقاد مکزیک بر تهدیدهای اخیر رییس جمهور منتخب آمریکا
خشم و انتقاد مکزیک بر تهدیدهای اخیر رییس جمهور منتخب آمریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
تهدیدهای اخیر رئیس‌جمهور منتخب امریکا علیه دو شرکت بزرگ خودروسازی خشم و انتقاد مکزیک را برانگیخته است

به گزارش اسپوتنیک به نقل از پرس تی وی تهدیدهای اخیر رئیس‌جمهور منتخب امریکا علیه دو شرکت بزرگ خودروسازی خشم و انتقاد مکزیک را برانگیخته است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب امریکا، دو شرکت خودروسازی بزرگ را تهدید کرده است برای واردکردن خودروهای خط تولید خود در مکزیک به امریکا، با مالیات و تعرفه‌های سنگین «مرزی» مواجه خواهند شد.

ترامپ روز پنج شنبه در یک پیام توییتری تویوتا موتور را از ساخت یک کارخانۀ جدید در مکزیک برای تولید خودروهای کرولا برای بازار ایالات‌متحده بر حذر داشت و خطاب به این شرکت بزرگ ژاپنی گفت بین ساخت کارخانه در آمریکا و ساخت آن در مکزیک با پرداخت مالیات سنگین، یکی را انتخاب کند.

رئیس‌جمهور منتخب امریکا همچنین روز سه‌شنبه با انتقاد از شرکت خودروسازی جنرال موتورز تهدید کرد مالیات سنگینی برای خودروی شورلت کروز این شرکت که خط تولید آن در مکزیک واقع شده، وضع خواهد کرد.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌های منتشرشده جنرال موتورز تنها درصد ناچیزی از خودروهای شورلت کروز خود را از خط تولید خود در مکزیک به امریکا وارد می‌کند.

وزارت اقتصاد مکزیک روز جمعه (17 دی) درحالی‌که ظاهراً به اظهارات اخیر ترامپ اشاره داشت، تاکید کرد دولت مکزیکوسیتی هرگونه تلاش تهدیدآمیز و هشداردهنده برای تأثیر و نفوذ در تصمیم‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری شرکت‌ها را قاطعانه رد می‌کند.

این بیانیه در حالی صادر شده است که شرکت‌های خودروسازی آمریکا به خاطر انتقال خط تولید به سایر کشورها که به‌منظور کاهش هزینه‌ها صورت می‌گیرد، با انتقادهای تند ترامپ مواجه شده‌اند.

ترامپ می‌گوید این گونه شرکت‌های خودروسازی ترجیح می‌دهند برای کاهش هزینه‌های کارخانه‌ها، خودروهای خود را در مکزیک تولید کنند، در حالی که این‌گونه اقدامات فرصت‌های شغلی در امریکا را از بین می‌برد.
رئیس‌جمهور منتخب امریکا تاکنون طیفی وسیع از شرکت‌های آمریکایی، از خرده‌فروشان و پیمانکاران دفاعی گرفته تا شرکت‌های فن‌آوری، را تهدید کرده است در صورت امتناع از توقف تولید خودروهای خود در مکزیک برای بازار امریکا، با مالیات‌های سنگین برای واردات خودرو مواجه خواهند شد.

وزارت اقتصاد مکزیک در مخالفت با دیدگاه ترامپ اعلام کرده است: «سرمایه‌گذاری خارجی در مکزیک، ایالات‌متحده و کانادا با توجه به پیوستگی زنجیرهای تولید ما، به سود سه کشور خواهد بود.»

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала