روسیه از شبکه اینترنت جهانی حذف می شود

© Fotolia / Alice_photoСтеклянная модель земного шара на ноутбуке
Стеклянная модель земного шара на ноутбуке - اسپوتنیک ایران
Telegram
روسیه باید خود را برای شرایط جدید و حذف شدن از شبکه جهانی اینترنت آماده کند.

گرمان کلیمنکو مشاور ولادیمیر پوتین در امور اینترنت این موضوع را اعلام کرد.

وزارت ارتباطات روسیه لایحه ای برای حل و فصل اینترنت در روسیه تنظیم کرده است که در آن احتمال توسعه این سناریو بررسی می شود. کلیمنکو در همین رابطه تاکید کرد که اقدام حاضر در راستای حفاظت از زیرساخت های مهم کشور است.

مشاور رییس جمهور معتقد است که احتمال وخیم تر شدن وضعیت تکتونیکی بالا است ، به همین خاطر باید خودمان را برای حفاظت از زیرساخت ها آماده کنیم.

کلیمنکو همچنین خاطر نشان کرد که لایحه مذکور ارتباطی با فعالیت کاربران معمولی اینترنت ندارد. وی همچنین توضیح می دهد:

«در لایحه قانونی صحبت از محافظت زیرساخت های بسیار مهم ارتباطی در میان است. به عنوان مثال، هکرها به راحتی وارد سیستم بانک ها شده و سرقت می کنند. این مساله خیلی بد است، اما اگر وارد سیستم بانک مرکزی بشوند، آنوقت دردسر واقعی رخ می دهد. شرکای غربی ما کریمه را از سرورهای گوگل و میکروسافت حذف کرده اند. مالکان دامنه های اینترنتی که در کریمه حضور دارند نیز دسترسی خود را از دست داده اند. احتمال وقوع این دست مسایل در ارتباط ما با شرکای غربی زیاد است. به همین خاطر، ما باید دقت داشته باشیم و به موقع اوضاع را حل و فصل کنیم. مهم این است که در روسیه پست الکترونیک، تلفن، تلگراف و شبکه های اجتماعی به کار خود ادامه بدهند. زیرساخت های حساس باید به نحوی فعالیت کنند که سیستم جهانی قادر به مختل کردن آنها نباشد. این قانون برای کاربران مشکلی بوجود نمی آورد.

اوایل ماه دسامبر آژانس امنیت فدرال خبر داد که جاسوسان خارجی در حال آماده کردن یک حمله سایبری برای برهم زدن سیستم پولی روسیه هستند. شرکت «روس تلکام» این اطلاعات را تکمیل کرده و گفت که حملات را به پنج بانک بزرگ و سازمان پولی خنثی کرده است.

کلیمنکو تاکید می کند که این مساله حساس است. حمله هکرها منجر به سرقت می شود. پیشتر هکرها به سرقت اطلاعات می پرداختند، اما امروز پول سرقت می کنند. امروز لازم نیست با اسلحه به بانک حمله کنند و پول ها را بدزدند. دنیا با این مساله کنار آمده که مغازه ها معمولا 3-2% کالاهایشان را در اثر دزدی از دست بدهند. در حوزه بانکی نیز اتفاق مشابه رخ می دهد. قبلا اگر کیف پولتان گم می شد، پولتان را از دست می دادید. اما امروز اگر رمز عبورتان را پیدا کنند، همه زندگی اتان را از دست می دهید. برای تامین امنیت در ارگان های دولتی و بانک ها باید سیستم حفاظت دولتی را بالا برده و کاربران نیز از اموال خود مراقبت کنند. موضوع دوم یعنی مراقبت کاربران اهمیت بیشتری دارد. به عبارتی افراد باید بدانند چطور از سیستم کامپیوتری استفاده کنند. برخی کاربران اگاهی کافی ندارند و رمزهای ساده ای انتخاب می کنند که به راحتی قابل کشف است.

 به همین خاطر، امروز بسیاری از سرویس های اینترنتی کاربران را وادار به انتخاب رمزهای سخت می کنند.

یادآور می شویم که به دستور باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا، مردم کریمه حق استفاده از برنامه گوگل و مایکروسافت را ندارند. علاوه بر این، کشورهای غربی را تهدید کرده است که سیستم سوییفت بین المللی روسیه را مسدود کنند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала