تشکیل کمیته پیشگیری از جعل مدرک تحصیلی در استانها

© Fotolia / zimmytwsدوولس کلن امريکآيي په دووپوهنتونونو کې شامل شو
دوولس کلن امريکآيي په دووپوهنتونونو کې شامل شو - اسپوتنیک ایران
Telegram
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش ایران با اشاره به کشف 2 باند جعل مدارک تحصیلی در این کشور گفت: یک باند در شهرستان‌های استان تهران و دیگری نیز توسط مرجع قضایی کشف شده است.

خبرگزاری اسپوتنیک- علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که «آیا اطلاعات جدیدی در خصوص باند تازه دستگیر شده جعل مدارک تحصیلی دارید؟»، اظهار داشت: با توجه به اینکه پرونده مذکور توسط مرجع قضایی در حال رسیدگی است، لذا تا انجام تمام مراحل هنوز اطلاعات جدیدی وجود ندارد.

وی افزود: البته با توجه به اینکه یک سال و نیم است که کمیته پیشگیری از جعل مدرک تحصیلی در استان‌ها به ریاست مدیران کل آموزش و پرورش تشکیل شده، رصد بیشتر و نزدیک‌تری در این خصوص انجام می‌شود.

زرافشان با اشاره به اینکه با استانی شدن این رصد‌ها، پیشگیری بهتر انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: یک مورد جعل مدرک در شهرستان‌های استان تهران و یک مورد هم توسط خود مرجع قضایی کشف و برخورد شد، لذا مقابله جدی با جعل مدرک تحصیلی توسط آموزش و پرورش هم در حال انجام است.

وی گفت: در دوره‌ای که بنده مسئولیت ستاد پیشگیری از جعل مدرک تحصیلی در آموزش و پرورش را به عهده دارم، آسیب‌شناسی لازم را در این خصوص انجام و تقسیم کار بین بخش‌های آموزش و پرورش انجام شد.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به معایبی که در خصوص مقابله با این کار وجود داشت، تصریح کرد: بخشی از این آسیب‌ها مربوط به سامانه‌ها بود که قابل نفوذ هم بود و امکان هک شدن داشت که این مشکل مرتفع شد.

وی افزود: بخشی مربوط به تأییدیه‌های تحصیلی بود که در این خصوص قراردادی با دفاتر خدمات الکترونیک بسته شد و این تأییدیه‌ها به شکل غیر درسی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: تشکیل کمیته‌های استانی و دریافت مصوبه‌ای در خصوص اعتبار بخشی به مدارک تحصیلی از شورای عالی آموزش و پرورش، از دیگر موارد مقابله با جعل مدرک تحصیلی بوده است.

زرافشان تصریح کرد: تقریباً تلاش شد تا فضای پیشگیری و مقابله را به استان‌ها تعمیم دهیم و به جای اینکه تخلف در مدارس رخ دهد، استان‌ها فعال شدند تا در هر استان این موضوع را پیشگیری کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала